ترموستات خودرو و انواع آن

ترموستات و علائم خرابی آن

یکی از قطعات کاربردی و با اهمیت خودرو ترموستات است که در حقیقت ابزاری است که درجه حرارت موتور را تنظیم می کنند و دمای موتور را معمولا در حدود ۸۵ درجه حفظ میکند .وقتی دمای موتور پایین باشد باعث غلظت بیش از حد روغن می‌شود. زمانی که دمای موتور بالا باشد، باعث رقیق شدن بیش از حد روغن می شود. هر دو عامل گفته شده موجب استهلاک خودرو و خوب کار نکردن آن می‌شود. در ادامه‌ی مطلب در رابطه با نحوه ی کار ،وظیفه و علائم خرابی ترموستات این قطعه را شرح خواهیم داد.
با ما همراه باشید

این قطعه را بهتر بشناسید

ترموستات در حقیقت قطعه ای است برای تنظیم دمای موتور. به این صورت که زمانی که موتور سرد می‌شود که کمک میکند دمای موتور افزایش یابد و در مواقعی که خودرو گرم می‌شود ترموستات موتور خودرو را خنک می‌کند. در واقع این قطعه مشخص می‌کند چه زمانی سیستم خنک کننده‌ی موتور خودرو وارد مدار شود و شروع به کار کند، که این عمل با تنظیم شدت جریان آب توسط ترموستات انجام می‌شود.

انواع ترموستات

ترموستات را براساس آستانه‌ی دمایی دسته‌بندی می‌کنند. هر چه دمای ترموستات کمتر باشد موتور خودرو درجه‌ی حرارت کمتری پیدا کرده و سیستم خنک‌کننده زودتر وارد مدار می‌شود. پس توجه داشته باشید که در اصل این قطعه خنک‌کننده نیست، بلکه وظیفه‌ی تنظیم دمای موتور را دارد، پس حذف این قطعه باعث دیرتر گرم شدن موتور و در نتیجه‌فرسایش موتور می‌شود.

نحوه ی کار این قطعه

هنگامی که موتور تازه شروع به کار می‌کند و اصطلاحا موتور سرد می‌باشد، این قطعه ورودی آب به درون رادیاتور را می‌بندد و نمی‌گذارد که آب به درون رادیاتور برگردد. این عمل موجب می‌شود که آب فقط به دور سیلندر‌ها گردش کند تا دمایش به حد نصاب تعیین شده برسد. هنگامی که درجه حرارت موتور به حد استاندارد رسید، ترموستات مسیر ورود آب به رادیاتور را باز کرده و باعث گردش آب به رادیاتور و خنک شدن آن می‌شود. این امر باعث می‌شود که دمای آب ورودی به موتور دوباره کاهش یافته و دمای موتور بالاتر از حد نصاب نرود. هنگامی که دمای موتور کاهش یابد، دوباره عملیات بستن و باز کردن ورودی آب به رادیاتور صورت می‌پذیرد.


اگر تنظیم ترموستات خودرو با مشکل مواجه شود و بهم بخورد دیگر امکان تنظیم مجدد آن نخواهد بود، چون درجه‌ی ترموستات خودرو در کارخانه‌ی سازنده‌ی آن تنظیم می‌گردد و دیگر قابل تنظیم نیست و تنها راه چاره تعویض آن است.

علائم خرابی ترموستات
تنظیم نبودن ترموستات ممکن است خسارات زیادی به موتور خودرو وارد کند.

صدمات کارکردن ترموستات در دمای پایین

اگر ترموستات در دمای پایین شروع به باز کردن دریچه‌ی رادیات کند و خودرو در حالت سرد کار کند، احتمالا با مشکلات زیر مواجه خواهد شد.

 1. افزایش بیش از حد مصرف سوخت
 2. کاهش غلظت روغن که باعث مصرف بالای آن میشود
 3. استهلاک بیش از حد پیستون ها وسیلندر ها
 4. فرسایش قطعات درونی

صدمات کار کردن ترموستات در دمای بالا

اگر ترموستات نتواند درجه حرارت موتور را تنظیم کند و در دمای بالاتر از حد معمول شروع به کار نماید. ممکن است خسارات سنگینی را به موتور وارد کند خساراتی مانند:

 1. جوش آوردن خودرو
 2. سوختن واشر سرسیلندر
 3. گیرپاژ
 4. از کار افتادن کل خودرو
 5. روشن شدن چراغ آمپر و چک خودرو توسط ECU

وظیفه‌ی ترموستات

همانطور که توضیح دادیم این قطعه کوچک که در مسیر برگشت جریان آب از موتور به رادیاتور قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که دمای موتور بالاتر نرود و دمای آن تنظیم باشد.
به طور معمول دمای شروع به کار ترموستات‌ها روی ۸۵ درجه سانتی گراد تنظیم می‌شود. این بدان معنی است که هرگاه دمای آب که در دور موتور درحال گردش است، به دمای ۸۵ درجه سانتی‌گراد برسد. سیستم خنک‌کننده موتور وارد مدار خواهد شد و خودرو خنک می‌شود.
هرگونه ایجاد مشکل در این قطعه به طور مستقیم روی دمای موتور تاثیر دارد. اشکال طولانی مدت در این قطعه ممکن است به موتور خودرو صدمات جدی وارد کند. علاوه بر این خرابی این قطعه در موتور می‌تواند در دراز مدت باعث فرسوده شدن سیلندر‌ها و کاهش غلظت روغن و‌فرسایش قطعات خودرو شود.

علائم خرابی ترموستات

 • بالا رفتن دمای موتور به بیش از حد مجاز و حتی جوش آوردن خودرو در همان دقایق اولیه روشن شدن خودرو
 • تغییرات مداوم درجه آمپر به طور نامنظم
 • نشت آب رادیات از قسمت های مختلف خودرو
 • افزایش غیر طبیعی مصرف سوخت
 • مصرف زیاد روغن موتور

این موارد از جمله شایع ترین علائم خرابی ترموستات در خودرو هستند که با هزینه ای اندک و تعویض به موقع

این قطعه می توان از آن ها جلوگیری کرد.

برخی از افراد در تابستان که دمای هوا نسبتا بالا است، ترموستات را به طور کلی از مدار خارج می کنند. این کار ممکن است برای خودرو مشکلاتی را ایجاد کند. بهترین راهکار برای رانندگانی که شرایط آب و هوایی گرم تری را تجربه می کنند، استفاده از ترموستات های با درجه حرارت پایین تر است . استفتده از ترموستات‌های 72 درجه باعث می شود آب رادیاتور زودتر وارد مدار شود.

ترموستات 71 درجه سام پارت
ترموستات 71 درجه سام پارت یکی از ترموستات های مناسب فصل تابستان است.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.