فلایویل چیست؟ بررسی وظایف فلایویل + علایم خرابی

فلایویل یکی از قطعات موتوری است که نقش مهمی در انتقال قدرت به گیربکس دارد. در این مقاله بررسی میکنیم که فلایویل چیست؟ و علایم خرابی فلایویل چه مواردی هستند؟ همراه سام پارت باشید.

فلایویل چیست؟

خودروها یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های امروزی محسوب می‌شوند که همواره آپدیت شده و بخش‌های جدیدی به آنها افزوده می‌شود. فلایویل یکی از مهمترین قطعات یدکی خودرو می‌باشد که قدرت موتور را گرفته و به گیربکس منتقل می‌کند. اگر توجه کرده باشید فلایویل یک واژه انگلیسی است که اگر آن را بخش بخش کنید معنی لغوی آن را بهتر درک می‌کنید چرا که این کلمه از دو بخش fly + wheel تشکیل شده و به همین منظور در زیان فارسی نیز از لغات چرخ طیار و یا چرخ لنگر برای عنوان این قطعه استفاده می شود. چرخ طیار در قدیم به چرخ‌های کوزه گران اطلاق میشد. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا دلیل اطلاق این کلمه به این قطعه‌ و وظایف فلایویل را متوجه شویم.

تفاوت اندازه فلایویل

همانطور که میدانید امروزه خودرو ها به دو دسته کلی خودرو های سبک و سنگین تقسیم می‌شوند.بدیهی است که این خودروها از لحاظ اندازه فلایویل با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. نکته دیگری که باید در رابطه با تفاوت اندازه فلایویل خودرو‌های گوناگون بدانید این است که هر چه تعداد سیلندر خودرو‌ها متفاوت باشد، فلایویل آن ها نیز تفاوت خواهد داشت.

برخلاف تصور عامه مردم، اندازه فلایویل با تعداد سیلندرهای خودرو ارتباط عکس دارد.به این معنی که هرچقدر تعداد سیلندرها بیشتر باشد،اندازه فلایویل کوچکتر می‌شود تا فاصله بین محفطه های احتراقی کم شود. در نتیجه این امر نیروهای وارد شده به میل لنگ اتومبیل بیشتر از حالت عادی به صورت متراکم و یکنواخت پخش می‌شود.

وظیفه فلایویل چیست؟

فلایویل تقریبا به شکل یک بشقاب می‌باشد که عمدتا از وزن زیادی نیز برخوردار است.جزو قطعات سنگین وزن خودرو بشمار می‌رود. این قطعه به وسیله چند عدد پیچ و مهره مختلف به میل لنگ خودرو متصل می‌شود. میل لنگ متصل به فلایویل آن را به چرخش درآورده و باعث ایجاد یک انرژی جنبشی در آن خواهد شد. انرژی جنبشی القا شده از جانب میل لنگ به این قطعه به حدی زیاد است که اگر آن را از میل لنگ جدا کنیم تا مدت زمان کوتاهی بدون هیچ اتصالی به چرخش و فعالیت خود ادامه می‌دهد.

موقعیت فلایویل
موقعیت فلایویل برروی میل لنگ

وظایف فلایویل

  • ذخیره کردن انرژی موتور خودرو جهت تعادل سرعت

خودرو ها به هنگام استارت زدن یک واکنش احتراقی ابتدایی در خود ایجاد می‌کنند تا خودرو روشن شود. فلایویل‌ها انرژی موتور خودرو را در زمان های وجود احتراق ذخیره کرده و در مواقعی که احتراق صورت نگیرد این انرژی را آزاد می‌کنند تا خودرو بتواند به درستی به عملکرد خود ادامه دهد.

  • همسان کردن سرعت میل ­لنگ

یکنواخت کردن سرعت میل لنگ ها یکی دیگر از مهمترین وظایف فلایویل ها به شمار می‌رود.

  • منتقل کردن انرژی از موتور به ماشین

همانطور که در بخش قبلی نیز توضیح دادیم ذخیره کردن انرژی یکی از وظایف این قطعات محسوب می‌شود. همچنین گفتیم که این قطعه انرژی موتور را که از انجام واکنش‌های احتراقی تولید می‌شوند دریافت می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که فلایویل‌ها تنها بخشی از این انرژی را ذخیره می‌کنند و بخش دیگر مستقیم به قسمت‌های موردنیاز خودرو منتقل می‌شود.

علائم خرابی فلایویل

فلایویل‌ها نیز همانند سایر قطعات یدکی خودرو در صورت وجود اختلال علائم خاصی را از خود نشان می‌دهند.در صورت شناختن آن‌ها می‌توان بلافاصله برای رفع این علایم اقدام کرده و از پیش آمدن مشکلات بزرگتر جلوگیری کرد. ما در این بخش می‌خواهیم شما را با چند مورد از مهمترین و شایع‌ترین نشانه‌های خرابی این قطعه آشنا کنیم.

  •  کاهش قدرت اتومبیل

همانطور که دربالا ذکر شد انتقال انرژی موتور به سیستم چرخ ها از جمله مهمترین نقش های فلایویل درخودرو است.به گونه‌ای که اگر این قطعه به‌درستی کار نکند انرژی موتور یا به خودرو نمی‌رسدو یا این که انرژی دریافت شده توسط اتومبیل بسیار کمتر از حالت عادی خواهد بود.

  • وجود لرزش در اتاق داخلی خودرو

داشتن سطح صاف در فلایویل ها مهمترین ویژگی آن ها می‌باشد چرا که اگر سطح این قطعات صاف نباشد نه تنها انرژی موتور به طور مناسب ذخیره نمی شود بلکه در کار میل لنگ تعادلی،نیز اختلال ایجاد می‌شود. این عامل سبب ایجاد لرزش در خودرو و انتقال نوسانات جاده‌ای به اتاق داخلی اتومبیل خواهد شد.

فلایویل سام پارت

نکته قابل توجه در خرید این قطعه این است که تشخیص فلایویل با کیفیت، از لحاظ ظاهری تقریبا محال است و تنها ویژگی خاصی که می‌توان از لحاظ ظاهری آن را بررسی کرد صاف بودن سطح فلایویل ها می‌باشد. شرکت تامین و توزیع قطعات خودرو سام پارت افتخار داردکه همواره قطعاتی با کیفیت بالا را برای مشتریان خود تامین کند. پس تنها به نام سام پارت اعتماد کرده و نتیجه‌ی اعتماد خود را با استفاده‌ی طولانی مدت از این قطعات ببینید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.