آشنایی با میل موجگیر

آشنایی با میل موجگیر

میل موجگیر چیست؟

میل موجگیر بخشی از سیستم تعلیق خودرو است که به پایداری خودرو در پیچ‌های تند یا حرکت مارپیچی کمک می‌کند.  این میله‌که معمولا یک میله فولادی است.در دو سر خود دارای بوش است که معمولاً زیر کاپوت وصل شده و چرخ های مقابل را به یکدیگر متصل می کند. در خودروهایی که از سیستم تعلیق مستقل بهره می برند، این میله در زیر بازوها نصب می شود. بسیاری از خودروهای امروزی، در قسمت جلو دارای میل موجگیر هستند.

وظیفه اصلی میل موجگیر:

میل موجگیر (جلوبندی ماشین)

سیستم تعلیق به هر چیزی گفته می‌شود که بین چرخ‌ها و بدنه قرار می‌گیرد. و حرکت خودرو در مسیرهای ناهموار را به یک حرکت نرم و هموار تبدیل می‌کند. درواقع سیستم تعلیق کاری می‌کند که وقتی چرخ‌ها مسیری پرتلاطم را طی می‌کنند، بدنه حداقل تکان و نوسان را داشته باشد و راحتی سرنشین حفظ شود.

در زمان حرکت خودرو در پیچ‌های شدید گشتاوری به بدنه و دیگر قطعات سیستم تعلیق ایجاد می شود.در این حالت میل موجگیر وارد عمل شده و با ایجاد گشتاوری در جهت مخالف گشتاور ایجاد شده از سرنگونی خودرو جلوگیری می‌کند. این عمل همچنین باعث افزایش ایمنی و آسایش سرنشینان خودرو نیز می‌شود.میل موجگیر کمک می‌کند تا حد امکان تماس میان لاستیک خودرو با سطح جاده در پیچ های تند قطع نشود.

با وجودی که برخی خودروسازان در طراحی محصولات خود، لاستیک ها را با زاویه ای اندک نسبت به سطح جاده نصب می کنند تا پایداری خودرو را افزایش دهند اما در شرایطی که پیچ تندتر یا سرعت حرکت در پیچ بیشتر از مقدار معینی باشد این میل موجگیر است که به کمک خودرو و سرنشینان آن می آید تا از واژگونی خودرو جلوگیری کند.

در برخی از خودرو‌ها لاستیک ها به نوعی نصب می‌شوند که در هنگام پیچیدن گشتاور پیچ را جبران کنند.با این وجود در شرایط بحرانی، مایل بودن چرخ ها هم کمک چندانی برای جلوگیری از واژگونی خودرو نمی کنند و اینجاست که اهمیت نصب میل تعادل بیش از پیش آشکار می شود.

میل موجگیر معمولا بین دو طبق پایین خودرو نصب می شود و زمانی که خودرو پیچی را طی می کند و اتاق به طرف بیرون پیچ متمایل می شود طبق های پایین در جهت مخالف حرکت می کنند و میله میل موجگیر را می پیچانند اما میل موجگیر در برابر پیچش مقاومت می کند. این عمل سبب سفت شدن سیستم تعلیق در هنگام پیچیدن خودرو می شود.در نتیجه اتاق خودرو کمتر کج می‌شود یا غلتش پیدا می‌کند.

علائم خرابی میل موجگیر:

میل موجگیر (وظیفه اصلی میل موجگیر)

این قطعه تحت فشار و بار زیادی است و در صورتی که در مناطق ناهموار یا با سرعت های بالا مورد استفاده قرار گیرد طبیعتا زودتر مستهلک شده و ممکن است علائم خرابی میل موجگیر ظهور کنند. این قطعه توسط دو عدد بوش محکم نگهداری می شود. این بوش ها به هر دلیلی خراب شوند، غربلیک فرمان به لرزش در می‌آید و اصطلاحا فرمان می‌زند.میل‌های تعادل در بی سر و صدا کار کردن سیستم تعلیق خودرو نقش زیادی خواهند داشت.

همچنین گردگیر های استفاده در دو سر این قطعه نیز ممکن است در اثر گذر زمان دچار پارگی شوند. همچنین ممکن است بر اثر استفاده طولانی مدت از این قطعه سیبک های آن دچار لقی یا شل شدگی شوند. در صورتی که در هنگام چرخیدن فرمان خودرو صدایی تق تق یا ضربه در  فرمان احساس می کنید حتما میل موجگیر را مورد بررسی قرار دهید.

معایب استفاده از میله تعادل‌های خیلی سفت:

میله تعادل دو سر فنر‌های چپ و راست را به هم متصل می‌کند.این کار استقلال عملکردی فنر‌های چپ و راست را کم می‌کند.

وظیفه سیستم تعلیق، نگه داشتن لاستیک در تماس با سطح جاده است.سیستم تعلیق به هر کدام از چرخ‌ها اجازه می‌دهد تا به طور مستقل خود را با وضعیت جاده هماهنگ کنند.

در بعضی شرایط ممکن است نیاز به این باشدکه چرخ سمت راست بالا رفته و چرخ سمت چپ پایین بیاید. حال اگر این دو چرخ به یکدیگر متصل باشند، در چنین شرایطی یکی از آن‌ها نمی‌توانند حداکثر تماس ممکن را با زمین داشته باشد.

اگر میله تعادل نیز خیلی سفت باشد امکان دارد در پیچ‌های تند یکی از چرخ‌ها از زمین جدا شود.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.