نحوه آماده سازی کولر خودرو برای تابستان

  • آموزشی
  • 9 خرداد 1401
  • ۶ دقیقه زمان مطالعه
آماده سازی کولر خودرو برای تابستان

اکنون که به سمت ماه‌های گرم سال پیش می‌رویم، آماده سازی کولر خودرو برای تابستان و روزهای گرم سال یکی از موارد مهمی است که باید انجام دهیم. همچنین نکات نگهداری خودرو در روزهای گرم از موارد ضروری است که باید با آن آشنا باشید. رعایت این نکات باعث می‌شود با مصرف سوخت کمتری بتوانید دمای مناسب‌تری را در خودرو تجربه کنید. در این مقاله از وبلاگ سام پارت همراه ما باشید.

مراحل آماده سازی کولر خودرو

برای آماده سازی کولر خودرو و افزایش کارایی آن لازم به موارد زیر توجه داشته باشید:

استفاده از روغن و فیلتر جدید:

روغن و فیلتر روغن تاثیر قابل توجهی در خنک شدن قطعات خودرو دارند. بهتر است با ورود به فصل گرما فیلترها تعویض شوند. روغن را نیز طبق زمان بندی مربوط به خود تعویض کنید. در فصل گرما باید توجه بیشتری به آن داشته باشید چرا که استفاده از روغن موتور بی کیفیت یا خراب باعث می‌شود دمای موتور بالا رفته و عملکرد کولر را تحت تاثیر خود قرار دهد.

همچنین بخوانید: زمان تعویض روانکارهای خودرو
تعویض فیلتر هوا

مراحل آماده سازی کولر خودرو

فیلتر هوای کثیف، مصرف بنزین را بیشتر می‌کند و دمای اتاقک خودرو را افزایش می دهد در نتیجه کولر نمی‌تواند عملکرد موثری داشته باشد. بنابراین بهتر است با ورود به فصل گرما نسبت به تعویض فیلتر هوا اقدام نمایید.

کنترل رادیاتور خودرو:

رادیاتور خودرو نقش مهمی در خنک کردن موتور دارد. اگر در فصل گرم به رادیاتور توجه نداشته باشید، هر گونه ایراد مثل سوراخ شدن رادیاتور باعث می‌شود موتور به اندازه کافی خنک نشود و دمای بالا به قطعات آسیب وارد کند. بنابراین در تابستان با فواصل کوتاه مرتبا سیستم خنک کننده را بررسی کنید و از عملکرد صحیح سیستم خنک کننده مطمئن شوید.

شارژ کردن گاز کولر:

قبل از انجام شارژ گاز کولر باید سیستم کولر بررسی شود تا محل نشتی‌های احتمالی شناسایی و رفع گردد. اگر سیستم کولر مشکلی نداشت فقط باید شارژ گاز کولر انجام شود. بهتر است شارژ کردن کولر را به یک متخصص بسپارید و خودتان شخصا اقدام نکنید.

همچنین بخوانید: دلایل بالا رفتن مصرف سوخت در خودرو


نکات مهم برای نگهداری خودرو در تابستان

۱- پارک کردن خودرو در سایه:

در صورت پارک کردن خودرو در زیر نور آفتاب، اتاقک خودرو گرم می‌شود و بعد از روشن کردن خودرو به سیستم تهویه فشار زیادی وارد می‌شود. سعی کنید تا حد ممکن خودرو را در سایه یا فضای خنک‌تر پارک کنید و بعد از اینکه سوار خودرو شدید بلافاصله خودرو را روشن نکنید. ابتدا برای چند دقیقه درب های خودرو را باز بگذارید تا گرما درون اتاقک خارج شود.

۲- استفاده از کولر در زمان‌های صحیح:

برای محافظت از کولر خودرو باید به خاطر داشته باشید که هیچگاه بلافاصله بعد از روشن کردن خودرو کولر نگیرید. موقع استارت زدن حتما کولر خاموش باشد. همچنین توجه داشته باشید که در جاده‌های پر شیب از کولر استفاده نکنید.

همچنین بهتر است قبل از اینکه خودرو را خاموش کنید، اقدام به خاموش کردن کولر نمایید.

۳- بالابودن شیشه‌ها:

پایین بودن شیشه ها زمانی که کولر خودرو روشن است می تواند فشار بیشتری به سیستم تهویه وارد کند. پس بهتر است جهت جلوگیری از این اتفاق کولر را زمانی روشن کنید که کاملا شیشه‌های خودرو بالا هستند.


۴- کنترل باد لاستیک:

کنترل باد لاستیک

حتما با فرا رسیدن فصل گرم باد تایر را کنترل کنید چراکه با افزایش دما فشار باد لاستیک افزایش پیدا می‌کند.


آیا استفاده از کولر خودرو مصرف سوخت را بالا می‌برد؟

موتور خودرو انرژی خود را از سوخت تامین می‌کند و کولر هم انرژی خود را از موتور می‌گیرد. بنابراین می‌توان گفت که انرژی لازم برای کولر خودرو از سوخت تامین می‌شود.

اما اینکه روشن شدن کولر چه مقدار از سوخت را مصرف می‌کند به عوامل مختلفی از جمله نوع مدل خودرو بستگی دارد. جالب است بدانید اگر بخواهید بدون کولر با شیشه باز رانندگی کنید هم به دلیل ورود فشار هوا به داخل کابین بر ایرودینامیک خودرو اثر گذاشته می‌شود و مصرف سوخت افزایش می‌یابد.

بنابراین توصیه می‌کنیم زمان حرکت با سرعت بالا (بالاتر از ۷۵ کیلومتر) حتما به جای پایین کشیدن شیشه‌ها از کولر خودرو استفاده کنید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.