استپر موتور چیست؟ بررسی علایم و عوامل خرابی این قطعه

استپر موتور چیست؟

استپر موتور از قطعات کوچک ولی مهم خودرو است. کاربرد این قطعه را زمانی که موتور در دورهای پایین قرار دارد یا در حالت سکون است مشاهده می‌کنید. اگر استپر موتور دچار خرابی شود خودرو در دورهای پایین دچار خاموشی می‌شود. در این مقاله از وبلاگ سام پارت قصد داریم بررسی کنیم استپر موتور چیست؟ استپر موتور چه وظایفی دارد و علایم خرابی آن چه مواردی هستند؟ همراه ما باشید.

استپر خودرو چیست؟

استپر یک قطعه از بخش موتور خودرو است که در دورهای پایین از حرکت موتور، مانع از خاموش شدن خودرو می شود. وظیفه‌ی اصلی این قطعه کنترل دور آرام موتور است. این قطعه روی دریچه گاز خودرو نصب می‌شود و میزان هوای ورودی به دریچه گاز در زمانی که فشاری روی پدال گاز نباشد، کنترل می‌کند و از خاموش شدن ماشین در این شرایط جلوگیری می‌کند. این قطعه به کمک پارامترهایی مثل دمای موتور و بار سیستم الکتریکی، دور موتور را تنظیم می‌کند.

احتمالا تا به اینجای مقاله به اهمیت این قطعه پی برده باشید. این قطعه در مواقعی مانند: استارت زدن ماشین، در زمان گرم شدن ماشین، هنگامیکه ماشین در وضعیت پشت چراغ قرمز و یا در ترافیک شدید قرار گرفته و یا در فاصله زمانی بین تعویض دنده شروع به فعالیت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با اهمیت این قطعه شرایط زیر را تصور کنید. فکر کنید ماشینتان با سرعت بالایی در حال حرکت است و شما برای لحظاتی پدال گاز را رها می‌کند تا تعویض دنده را انجام دهید. اگر در این هنگام استپر خودرو، وظیفه‌ی خود را بخوبی انجام ندهد، موتور ناگهان خاموش می‌شود. این اتفاق ممکن است صدمات جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد کند. در مواردی با غیرفعال شدن سیستم ترمز خودرو، باعث بروز سانحه نیز شود.

لازم به یادآوری است که این قطعه در تمامی خودروها نصب نمی‌شود. استپر موتور بصورت عمومی در خودروهایی که دارای گیربکس دستی هستند نصب می‌شود. در خودرهای با گیربکس اتوماتیک، وظایف استپر برعهده‌ی قطعه‌ای به نام دریچه گاز و سایر قطعات گذاشته شده است.

خب حالا که متوجه شدیم استپر موتور چیست؟ باید به سراغ بررسی اجزای این قطعه برویم.

اجزای تشکیل دهنده استپر

گرچه استپر قطعه‌ای کوچک است اما خود از اجزای ریزتری مثل موتور الکتریکی، بوش جداکننده و فنر نگه‌دارنده تشکیل شده است.

همچنین بخوانید: علایم خرابی پمپ بنزین چیست؟

اصول کار استپر موتور و وظایف آن

بعد از پاسخ به سوال استپر موتور چیست؟ باید به سراغ بررسی عملکرد و وظایف این قطعه رفت.

استپر موتور موجب می شود تا مسیر ورودی هوا به موتور در وضعیت دور آرام تنظیم گردد. این کار توسط یک موتور برقی بسیار حساس انجام می گیرد. قطعه ای که در داخل استپر موتور است توسط یونیت موتور تحریک شده و مسیری به طول هشت میلیمتر را به صورت رفت و برگشت طی می کند. حساسیت و ظرافت این قطعه زمانی بیشتر نمایان می شود که بدانید کورس حرکتی این قطعه که هشت میلیمتر است. این فضا به چهارصد پله تقسیم شده و یونیت موتور با توجه به شرایط مختلف موتور می تواند از یک تا چهارصد پله را طی کرده و در ایده آل ترین وضعیت قرار گیرد تا عملکرد موتور در وضعیت پایدار قرار گیرد.

استپر چه وظایفی دارد؟

همچنین هنگامی که در وضعیت عدم فشرده شدن پدال گاز ( حالت کار درجای موتور )، کولر خودرو روشن شود و یا در خودروهای مجهز به فرمان کمکی از نوع هیدرولیک، فرمان خودرو به سمت چپ و راست چرخانده شود، استپر موتور در مسیر حرکت خود حرکت کرده و مسیر عبوری هوا تغییر کرده و میزان هوای ورودی هوا تنظیم می شود و همزمان میزان پاشش انژکتور نیز تغییر کرده و دور موتور در وضعیت مناسب قرار می گیرد.

یکی دیگر از مهم ترین وظایف استپر موتور در هنگام استارت زدن موتور است. در این حالت، مسیر عبور هوا در وضعیتی مناسب قرار می گیرد تا خودرو با کمترین استارت روشن شود و تا زمان گرم شدن خودرو، اختلالی در عملکرد موتور پیش نیاید.


وظایف استپر موتور چیست؟

در بخش قبلی به وظایف استپر موتور اشاره کردیم. اما اگر بخواهیم کمی حساب شده‌تر به وظایف این قطعه بپردازیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • در زمان‌های تحمیل بار بیشتر به موتور، این قطعه دور موتور را تنظیم می‌کند.
  • در دور پایین از موتور وظیفه‌ی تنظیم سوخت و میزان ورود هوا از وظایف استپر موتور است.
  • در هنگام تعویض دنده که فشار از روی پدال گاز برداشته می‌شود، از بسته شدن مسیر سریع هوا جلوگیری می‌کند.

علایم خرابی استپر موتور چیست؟

خرابی استپر خودرو نشانه‌های زیادی مثل گاز نخوردن خودرو، خاموش شدن ناگهانی، کاهش شتاب خودرو و… دارد. در ادامه به مهمترین علایم خرابی استپر موتور می‌پردازیم:

1- نوسانات دور موتور

همانطور که گفتیم از وظایف اصلی استپر موتور می‌توان به تنظیم دور موتور در سرعت های پایین یا در توقف‌ها اشاره کرد. بنابراین اگر این قطعه دچار مشکلی باشد در زمان توقف شما شاهد نوسانات دور موتور خواهید بود. ممکن است مشاهده کنید که دور موتور بالا برود و یک باره افت کند و این حالت چندین بار تکرار شود.

۲- خاموش شدن خودرو

با خرابی استپر موتور، ممکن است زمانی که خودرو در دورهای پایین قرار دارد دچار خاموشی شود زیرا اکسیژن کافی به موتور نمی‌رسد. همچنین این اتفاق را زمانی که پای خود را یکباره از پدال گاز بردارید یا زمانی که بار اضافی ناشی از کولر و بخاری به خودرو متحمل می‌شود، بیشتر مشاهده می‌کنید.

۳- روشن شدن چراغ چک

با روشن شدن چراغ چک نمیتوان به صورت قطعی گفت که مشکل از استپر است چراکه عوامل زیادی میتوانند چراغ چک را روشن کنند. بهتر است در این زمان اسکن یارانه ای انجام شود.

علت خرابی استپر خودرو چیست؟

استپر هم مانند سایر قطعات خودرو می‌تواند دچار خرابی شود. اگر این قطعه دچار آلودگی شود، نمی‌تواند عملکرد صحیحی داشته باشد. در این زمان بیرون آوردن استپر و پاکسازی آن می‌تواند به بهبود عملکردش کمک کند.

گاهی ممکن است یک نقص فنی یا سوختگی در این قطعه اتفاق افتاده باشد که باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید چراکه کارکردن با استپر موتور خراب، می‌تواند به سایر اجزای خودرو آسیب وارد کند.

معرفی استپر موتور برند سام پارت

استپر موتور از قطعات موجود در سبد کالای سام پارت است که میتوانید آن را برای انواع خودروها از جمله پژو، پراید و سمند سفارش دهید.

برای سفارش این قطعه می‌توانید با تلفن‌‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.