استپر موتور خودروی سام پارت

همانطور که تاکنون با تعدادی از قطعات خودرو مانند میل لنگ، سرسیلندر و … آشنا شده‌ایم، می دانیم که هر کدام از این قطعات مانند تکه‌های پازلی هستند که در مجموع باعث عملکرد بهینه خودرو می‌شوند . یکی از این قطعات، که وظیفه‌ی مهمی نیز بر عهده دارد، استپر موتور است. امروز قصد داریم شما را با طراحی و شیوه کار آن آشنا کنیم.

استپر موتور قطعه ای است که بر روی دریچه سوخت موتور انژکتوری قرار می گیرد. وظیفه اصلی این قطعه، روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرام است. دور آرام در اصطلاح به حالتی گفته می‌شود که پدال گاز توسط راننده فشار داده نمی‌شود و موتور در حالت درجا کار می‌کند.

احتمالا تابحال به اهمیت این قطعه پی برده باشید. این قطعه در مواقعی مانند: استارت زدن ماشین، در زمان گرم شدن ماشین، هنگامیکه ماشین در وضعیت پشت چراغ قرمز و یا در ترافیک شدید قرار گرفته و یا در فاصله زمانی بین تعویض دنده شروع به فعالیت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با اهمیت این قطعه شرایط زیر را تصور کنید. فکر کنید ماشینتان با سرعت بالایی در حال حرکت است و شما برای لحظاتی پدال گاز را رها می‌کند تا تعویض دنده را انجام دهید. اگر در این هنگام استپر خودرو، وظیفه‌ی خود را بخوبی انجام ندهد، موتور ناگهان خاموش می‌شود. این اتفاق ممکن است صدمات جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد کند. در مواردی با غیرفعال شدن سیستم ترمز خودرو، باعث بروز سانحه نیز شود.

لازم به یادآوری است که این قطعه در تمامی خودروها نصب نمی‌شود. استپر موتور بصورت عمومی در خودروهایی که دارای گیربکس دستی هستند نصب می‌شود. در خودرهای با گیربکس اتوماتیک، وظایف استپر برعهده‌ی قطعه‌ای به نام دریچه گاز و سایر قطعات گذاشته شده است.

اجزای داخلی استپر موتور
معرفی اجزای داخلی و عملکرد استپر موتور

طرز کار استپر موتور

استپر موتور موجب می شود تا مسیر ورودی هوا به موتور در وضعیت دور آرام تنظیم گردد. این کار توسط یک موتور برقی بسیار حساس انجام می گیرد. قطعه ای که در داخل استپر موتور است توسط یونیت موتور تحریک شده و مسیری به طول هشت میلیمتر را به صورت رفت و برگشت طی می کند. حساسیت و ظرافت این قطعه زمانی بیشتر نمایان می شود که بدانید کورس حرکتی این قطعه که هشت میلیمتر است. این فضا به چهارصد پله تقسیم شده و یونیت موتور با توجه به شرایط مختلف موتور می تواند از یک تا چهارصد پله را طی کرده و در ایده آل ترین وضعیت قرار گیرد تا عملکرد موتور در وضعیت پایدار قرار گیرد.

همچنین هنگامی که در وضعیت عدم فشرده شدن پدال گاز ( حالت کار درجای موتور )، کولر خودرو روشن شود و یا در خودروهای مجهز به فرمان کمکی از نوع هیدرولیک، فرمان خودرو به سمت چپ و راست چرخانده شود، استپر موتور در مسیر حرکت خود حرکت کرده و مسیر عبوری هوا تغییر کرده و میزان هوای ورودی هوا تنظیم می شود و همزمان میزان پاشش انژکتور نیز تغییر کرده و دور موتور در وضعیت مناسب قرار می گیرد.

یکی دیگر از مهم ترین وظایف استپر موتور در هنگام استارت زدن موتور است. در این حالت، مسیر عبور هوا در وضعیتی مناسب قرار می گیرد تا خودرو با کمترین استارت روشن شود و تا زمان گرم شدن خودرو، اختلالی در عملکرد موتور پیش نیاید.

تست عملکرد استپر

در صورتی که به عملکرد استپر موتور خودرویتان مشکوک هستید، یکی از روش های تست عملکرد آن اینگونه است  که راننده در یک سطح نسبتاً صاف و در حالت کاملاً بی حرکت قرار گیرد و پدال کلاچ را فشرده و دنده را در دنده یک قرار داده و بدون اینکه کوچکترین اشاره ای به پدال گاز کند، پدال کلاچ را به صورت خیلی آرام رها نماید، چنانچه موتور خاموش شد، می توان با درصد بالائی احتمال داد که استپر موتور خراب است، اگر در هنگام تعویض دنده و در حالتی که پدال گاز بطور کامل رها شده است، خودرو خاموش می شود و یا در وضعیتی که موتور در دور آرام قرار دارد، کولر را روشن می کنید و موتور خاموش می شود و یا عملکرد موتور به صورت جدی با اختلال همراه می شود.

اگر در حالت خلاص و وقتی پدال گاز را به هیچ عنوان تحریک نکرده اید، دور موتور روی مقادیر بالا قرار می گیرد، یکی از دلایل این مشکل می تواند خرابی استپرموتور باشد. به هر حال برای اطمینان از خرابی استپر لازم است تا به تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

استپر موتور سام پارت
استپر موتور سام پارت

در انتها لازم است یادآوری شود که عملکرد این قطعه بسیار حساس بوده است. پیامد خرابی این قطعه می تواند افزایش مصرف سوخت و آلایندگی و یا بروز یک حادثه ناگوار باشد. لذا به محض اینکه احساس می کنید که این قطعه خراب است، سریعاً به یکی از تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کنید. چنانچه این قطعه نیاز به تعویض داشت، می‌توانید از استپرهای موتور سام پارت استفاده کنید.استپر موتور سام پارت برای انواع خودروهای داخلی و خارجی مانند : پراید، پژو 405 ،پژو 206 تیپ 2 و پژو 206 تیپ 5، سمند ،سورن، تندر 90، نیسان و .. با بهترین کیفیت و قیمت مناسب طراحی و تولید شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.