بررسی علت روشن نشدن خودرو

خاموش-شدن-خودرو

صبح شده و با عجله به سمت خودرو خود حرکت می‌کنید تا به محل کار خود بروید. چند بار استارت می‌زنید اما خودرو روشن نمی‌شود. این شرایط برای اکثر ما حداقل یکبار ایجاد شده است. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و بررسی کنیم که علت روشن نشدن خودرو چیست؟ همراه سام پارت باشید.


مهمترین دلایل روشن نشدن خودرو

خودرو مجموعه‌ای از قطعات است که در صورت بروز ایراد در هر کدام از آنها، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که منجر به بروز ایرادات یا خاموش شدن آن شود. در این بخش قصد داریم به مهمترین و متداول‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو بپردازیم:

مشکلات سوخت رسانی

ساده‌ترین علت روشن نشدن خودرو نرسیدن سوخت به موتور است. در گام اول ممکن است باک خودرو خالی باشد پس ساده ترین کاری که می‌توانید انجام دهید چک کردن باک خودرو است. در صورت رد این مورد ممکن است مشکل از خرابی پمپ بنزین، انژکتورها، فیلتر بنزین یا منیفولد ورود هوا باشد.

هر عاملی که مانع رسیدن اکسیژن یا سوخت برای ایجاد فرآیند احتراق شود می‌تواند از عوامل روشن نشدن خودرو باشد پس باید این موارد را مدنظر داشته باشید.

ایرادات برقی خودرو

یکی از عواملی که باعث می‌شود خودرو روشن نشود مشکلات موجود در سیستم برقی خودرو است. فرسودگی کابل‌ها، سنسورها یا قطعات برقی خودرو هر کدام می‌تواند عاملی برای وجود این مشکل باشد.

خرابی باتری یا دینام

چنانچه باتری خودرو فرسوده باشد یا دارای مشکلی باشد که نتواند شاٰرژ را حفظ کند، بعد از گذشت چند ساعت تخلیه شده و برق رسانی خودرو دچار مشکل می‌شود. در این صورت با چرخاندن سوییچ برق رسانی انجام نمی‌شود. معمولا این مورد بیشتر در هوای سرد اتفاق می‌افتاد. در این زمان باید با باتری به باتری کردن اقدام به شارژ باتری نمایید و در صورت فرسودگی باتری اقدام به تعویض آن کنید.

حالا ممکن است بعد از شارژ شدن باتری بازهم متوجه کاهش جریان برق در خودرو شوید به صورتی که نور لامپ‌ها ضعیف شده باشد یا باتری شارژ نشود در این زمان مشکل از دینام است.

همچنین بخوانید: دلایل خوابیدن باتری خودرومشکلات استارت خودرو

بروز مشکل در سوکت‌ها، فیوز . مغزی سوئیچ می تواند عاملی برای این موضوع باشد. همچنین بعد از چک کردن این موارد بررسی ذغال استارت و آرمیچر استارت هم خالی از لطف نیست و می‌تواند در پیدا کردن مشکل کمک کننده باشد.

نفوذ آب به سیستم سوخت رسانی

معمولا در فصول سرد سال چنانچه آب به شیلنگ‌های بنزین راه پیدا کند و دچار یخ زدگی شود می تواند مسیر سوخت رسانی را مسدود کند. در اینصورت موتور خودرو به سادگی روشن نمی‌شود اما بعد از روشن شدن و کار کردن رفته رفته بهتر شده و به حالت ایده آل می‌رسد.

هر کدام از موارد بالا می توانند در روشن نشدن خودرو موثر باشند. لطفا در بخش نظرات تجربیات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.