چه موقع شمع خود را تعویض کنیم؟

زمان تعویض شمع خودرو

شمع از قطعات مهم خودرو محسوب می‌شود که در احتراق سوخت و عملکرد موتور نقش مهمی دارد. اگر به دنبال زمان تعویض شمع هستید تا انتهای مقاله همراه سام پارت باشید.

شمع خودرو چیست؟

شمع یکی از قطعات مصرفی و مهم در خودرو می‌باشد که در بخش سرسیلندر خودرو قرار گرفته است. مهمترین وظیفه‌ی شمع در خودرو ایجاد جرقه لازم برای فرایند احتراق سوخت است. به جز این مورد رسوبات سوخت نیز به کمک شمع از بین برده می‌شود.

با گذشت زمان شمع خودرو نیز مستهلک شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. در این زمان باید به سراغ تعویض شمع‌ها بروید. در بخش بعدی بررسی می‌کنیم علایم خرابی شمع چیست و زمان تعویض این قطعه چه زمانی است.


علایم فرا رسیدن زمان تعویض شمع خودرو

فرارسیدن زمان تعویض شمع خودرو

شمع خودرو مستقیما با عملکرد موتور در ارتباط است. واضح است که اگر شمع خودرو به درستی کار نکند مشکلاتی در استارت زدن خودرو، شتاب گرفتن و عملکرد موتور ایجاد می شود. بنابراین لازم است که در زمان مناسب نسبت به تعویض شمع اقدام نماییم. در ادامه مهمترین علایم خرابی شمع را بررسی می‌کنیم:

۱- مصرف سوخت افزایش پیدا کرده است:

اگر شمع دچار مشکل شده باشد نمیتواند به اندازه جرقه ایجاد کند و بخشی از سوخت محترق نمی‌شود. بنابراین با شرایط اتلاف سوخت مواجه می‌شویم. البته بالا رفتن مصرف سوخت تنها به دلیل مشکل شمع نیست و عوامل دیگری نیز می‌تواند در آن موثر باشد.

بیشتر بخوانید: دلایل افزایش مصرف سوخت


۲- خودرو شتاب نمی‌گیرد:

در مورد قبلی اشاره کردیم که با خرابی شمع فرایند احتراق در سوخت به درستی انجام نمی‌شود بنابراین سوخت رسانی به موتور با مشکل روبرو است. در این زمان هرچقدر که گاز بدهید خودرو به خوبی شتاب نمی‌گیرد.


۳- خودرو به خوبی روشن نمی‌شود:

اگر با بعد از چندین بار استارت زدن و به سختی خودرو روشن می‌شود احتمالا مشکل از شمع خودرو است. البته مشکلات روشن نشدن خودرو به باتری خودرو ، استارت و سیستم برق رسانی نیز مربوط می‌شود.بنابراین تنها این مورد نمی‌تواند دلیل کافی برای خرابی شمع باشد.


۴- در زمان درجا کارکردن خودرو موتور صدای زیادی تولیدی می‌کند:

اگر در حالت درجا یا دور آرام موتور، صدای زیاد و غیرعادی از موتور شنیدید باید شمع خودرو را بررسی نمایید.\

۵- نوسانات دور موتور زیاد می‌شود:

زمانی که فرایند احتراق به درستی صورت نگیردو سوخت کامل محترق نشود این احتراق ناقص می‌تواند دور موتور خودرو را دچار نوسان کند.در این زمان خروج سوخت ناقص از اگزوز اتفاق می‌افتد. این مورد ضمن وارد کردن فشار به موتور خودرو ، مصرف سوخت را نیز افزایش می‌دهد.

بهترین زمان تعویض شمع در خودرو

شمع نیز یکی از قطعات مصرفی خودرو است که باید به موقع تعویض شود. به کمک علایم بالا می‌توانید زمان تعویض شمع را متوجه شوید. اما اگر بخواهیم یک استانداردی تعریف کنیم به صورت میانگین بعد از هر ۵۰ هزار کیلومتر شمع باید تعویض شود.

همچنین حتی اگر از خودرو زیاد استفاده نکرده‌اید بهتر است بعد از هر ۵ سال شمع خودرو را تعویض نمایید.

معرفی شمع مناسب خودرو

کیفیت قطعات لوازم یدکی در طول عمر آنها موثر هستند. بهتر است برای تهیه شمع به دنبال برندی باکیفیت باشید. برند سام پارت از برترین شرکت‌های بازرگانی لوازم یدکی در ایران است که به افزایش کیفیت و کارایی قطعات توجه ویژه‌ای دارد. برای خرید محصولات سام پارت با شماره مندرج در پابرگ سایت تماس حاصل فرمایید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.