زمان تعویض واشر سرسیلندر و نکات کلیدی آن

  • آموزشی
  • 15 اردیبهشت 1401
  • 4 دقیقه زمان مطالعه
زمان تعویض واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر از مهمترین متعلقات موتور خودرو است که نقشی حیاتی برای ادامه فعالیت موتور خودرو دارد. با نقص این قطعه و عدم توجه به آن، موتور خودرو درگیر آسیب شدید و پر هزینه‌ای خواهد شد. بنابراین شناسایی علایم خرابی و زمان تعویض واشر سرسیلندر از نکات مهمی است که هر راننده‌ای باید با آن آشنایی کافی داشته باشد.

واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر یکی از ملزومات مهم در موتور خودرو است. این قطعه بین سیلندر و سرسیلندر قرار گرفته و مانند یک ضربه‌گیر مانع از رسیدن حرارت بالا به سرسیلندر می‌شود. همچنین این قطعه باعث می‌شود که آب و روغن در خودرو مخلوط نشوند. به دلیل اینکه این قطعه باید در مقابل حرارت زیاد مقاومت بالایی داشته باشد، آن را از فولاد، مس و پنبه نسوز می‌سازنند.

دلایل سوختن واشر سریلندر

قبل از آنکه برویم سراغ تعیین زمان تعویض واشر سرسیلندر، باید به دلایل سوختن آن بپردازیم. این قطعه بنابر عواملی از جمله موارد زیر ممکن است دچار سوختن شود:

اختلال در گردش آب

اگر آب موجود در رادیاتور کم شده باشد، نقص در واتر پمپ به وجود آمده باشد یا مجراهای عبور آب دچار مشکل شده باشند و در گردش آب اختلالی ایجاد شده باشد میتوان انتظار داشت که واشر سرسیلندر بعد از مدتی کوتاه با مشکل روبه رو شود.

همچنین بخوانید: واتر پمپ چیست؟ شناسایی علایم خرابی واتر پمپ


افزایش گرمای بیش از حد موتور

اگر به علت رانندگی در ترافیک شدید، گرمای بیش از حد هوا یا اختلالی در خودرو، گرمای موتور بیش از حد افزایش پیدا کند میتواند به سرسیلندر خودرو آسیب وارد شود.

از سایر عوامل سوختن واشر سرسیلندر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معایب ترموستات
  • خرابی پروانه
  • رسوبات زیاد در سیستم خنک کننده


علایم سوختن واشر سرسیلندر

زمان تعویض واشر سرسیلندر

اگر به دنبال زمان تعویض واشر سرسیلندر هستید، باید بدانید چه زمانی واشر سرسیلندر خودرو شما آسیب دیده و این آسیب دیدگی چه علایمی دارد. بنابراین در ادامه مقاله به این موضوع می پردازیم که سوختن واشر سرسیلندر چه علایم و نشانه هایی دارد.

خروج دود سفید از اگزوز:

اگر از اگزوز خودرو دود سفید خارج شد نشانگر این است که آب در محفظه احتراق حضور داشته و با گرما به بخار تبدیل شده است.

خروج دود آبی از اگزوز:

خروج دود آبی روشن از اگزوز خودرو، نشانگر این است که روغن وارد محفظه احتراق شده و می‌سوزد.

کم شدن آب یا روغن:

اگر آب یا روغن به محفظه احتراق نشر کرده باشند، حجم آنها به صورت غیر طبیعی کاهش پیدا میکند. پس باید همیشه به حجم کم شدن آب و روغن توجه داشته باشید.

درست کار نکردن موتور خودرو:

درست کار نکردن موتور خودرو ناشی از عوامل مختلفی است که در صورت بروز ناگهانی این اتفاق میتواند ناشی از خرابی واشر سرسیلندر هم باشد. اگر واشر سرسیلندر به درستی عمل نکند میتواند باعث نشتی آب یا روغن به درون سرسیلندر شود و موتور به درستی عمل نمی‌کند.

تغییر رنگ آب یا روغن:

اگر واشر به درستی عمل نکند و آب یا روغن دچار نشتی شوند، تغییر رنگ می‌تواند نشانه مناسبی برای شناسایی آن باشد.

اگر هر کدام از موارد بالا را مشاهده کردید، نقص را جدی گرفته و سریعتر یک به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

خرید واشر سریلندر

برای خرید واشر سرسیلندر باید به سراغ یک قطعه با کیفیت بروید. سام پارت از شرکت‌هایی است که در حوزه تامین لوازم یدکی خودرو، به کیفیت قطعات توجه ویژه دارد. برای خرید واشر سرسیلندر برند سام پارت با شماره‌ها مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.