روش تشخیص تمام شدن لنت ترمز خودرو

  • آموزشی
  • 11 اردیبهشت 1401
  • 4 دقیقه زمان مطالعه
لنت ترمز

هر راننده‌ای به جز نکات رانندگی باید به نکات فنی از جمله تشخیص تمام شدن لنت خودرو آشنا باشد تا به موقع نسبت به تعویض آن اقدام کند. در این مقاله از وبلاگ سام پارت قصد داریم به بررسی شیوه تشخیص تمام شدن لنت ترمز بپردازیم. همراه ما باشید.

لنت ترمز چیست؟

سیستم ترمز از قطعاتی تشکیل شده که یکی از آنها لنت ترمز است. لنت وظیفه دارد با ایجاد اصطحکاک نیروی جنبشی موتور را به نیروی گرمایشی تبدیل کند و با این حرکت مانع ادامه چرخش لاستیک‌ها شود. با توجه به این توضیحات می‌توان متوجه شد که لنت باید ضریب اصطحکاک بالا و مقاومت خوبی در برابر گرما داشته باشد.

انواع لنت ترمز

1- لنت ارگانیک:

لنت ارگانیک ارزان‌ترین نوع لنت خودرو است که به دلیل عدم استفاده از فلز در این نوع لنت، معمولا دارای عمر پایینی هستند.

2- لنت کم فلز:

این نوع محصول، دارای درصد ناچیزی فلز است. طول عمر این مدل از نوع اول بیشتر است اما به دلیل جنس آن معمولا هنگام ترمز کردن، صداهای بلندی شنیده می‌شود.

3- لنت فلزی:

این نوع محصول دارای درصد بیشتری فلز است که باعث می‌شود طول عمر بیشتر و صدای کمتری نسبت به دو نوع قبل داشته باشد.

4- لنت سرامیکی:

لنت سرامیکی نسبت به لنت فلزی کیفیت و دوام بسیار بالاتری دارد. این افزایش کیفیت در قیمت این محصول تاثیر گذاشته است. بنابراین برای داشتن این لنت با کیفیت، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

روش تشخیص زمان تعویض لنت ترمز خودرو

زمان تعویض لنت ترمز خودرو

تمام شدن لنت خودرو همراه با علایمی است که در ادامه به مهمترین آنها می پردازیم:

1- شنیدن صدای صوت

اگر بعد از مدتی هنگام ترمز گرفتن صدای صوت به گوش شما رسید احتمالا لنت ترمز خودرو شما رو به اتمام است.

2- لرزش پدال

اگر در هنگام ترمز متوجه لرزش روی پدال شدید احتمالا لنت شما به انتهای عمر خود رسیده است.

3- کشیده شدن فرمان

یکی دیگر از روش‌های تشخیص زمان تعویض، کشیده شدن فرمان به یک سمت در حین ترمز است.

4- کاهش قدرت ترمز

اگر ترمز خودرو ضعیف عمل کند به گونه‌ای که با هر بار ترمز کردن خودرو در یک مسافت طولانی کشیده شود و طول توقف طولانی شود، لازم است برای تعویض لنت ترمز اقدام شود.

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر لنت

عوامل مختلفی بر طول عمر لنت ترمز خودرو تاثیرگذار است. یکی از مهمترین عوامل نوع جاده‌ای است که در آن رانندگی می‌کنید. اگر اغلب درون شهر رانندگی می‌کنید باید بدانید که ترافیک تاثیر زیادی روی مصرف لنت خودرو دارد و طول عمر آن را کاهش می‌دهد.

همچنین وزن و تعداد سرنشین خودرو در طول عمر لنت تاثیرگذار هستند. از دیگر عوامل موثر بر طول عمر لنت، کیفیت آن است. گرچه در نگاه اول خرید لنت با کیفیت هزینه‌ی بیشتری برای شما به همراه دارد اما شما را مدت بیشتری از خرید لنت جدید و صرف هزینه‌ی مجدد بی‌نیاز می‌کند.

چه لنت ترمزی برای خودرو خود خریداری کنیم؟

همانطور که اشاره شد برای خرید لنت ترمز باید به سراغ خرید یک قطعه با کیفیت بروید. لنت ترمز سام پارت، محصولی با کیفیت همراه با قیمت مقرون به صرفه است که تا مدت زیادی شما را از خرید لنت جدید بی‌نیاز می‌کند. برای خرید این محصول به نمایندگی‌های مجاز سام پارت در سطح شهر مراجعه کنید. همچنین به زودی امکان خرید اینترنتی این کالا از طریق فروشگاه اینترنتی سام پارت فراهم خواهد شد.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.