علت خوابیدن باتری خودرو و علایم آن

  • آموزشی
  • 11 تیر 1401
  • 4 دقیقه زمان مطالعه
خوابیدن باتری خودرو

خوابیدن باتری خودرو اتفاقی است که اکثر رانندگان برای یکبار هم که شده آن را تجربه کرده‌اند. در این پست قصد داریم بررسی کنیم علت خوابیدن باتری خودرو چیست؟ چه علایمی دارد و بعد از این اتفاق چطور خودرو را روشن کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

خوابیدن باتری خودرو به چه معناست؟

باتری خودرو وظیفه‌ی برق رسانی در خودرو را دارد. با بروز مشکلات در باتری خودرو، برق رسانی در خودرو دچار مشکل می‌شود. با خالی شدن باتری که به آن دشارژ شدن باتری یا خوابیدن باتری نیز گفته میشود، دیگر با استارت زدن، خودرو روشن نمی‌شود.

در ادامه مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چه عواملی باعث خوابیدن باتری خودرو می‌شوند.


علت خوابیدن باتری خودرو

به طور کلی هر عاملی که باعث شود ظرفیت باتری خالی شود و یا عواملی که باعث شوند باتری مجدد شارژ نشود در خوابیدن باتری نقش دارند. از جمله:

مشکلات ناشی از دینام

چنانچه در دینام خودرو مشکلی ایجاد شود، آنگاه دینام نمی‌تواند باتری را شارژ کند. پس اگر شارژ باتری به اتمام برسد خودرو خاموش می‌شود و دیگر نمی‌توانید خودرو را روشن کنید.

خرابی اتصالات باتری

اتصالات و پایانه‌های باتری ممکن است شل شده یا دچار پوسیدگی شوند در این صورت جریان برق انتقال نمی‌یابد و استارت کار نمی‌کند یا خودرو حین حرکت خاموش می‌شود.

روشن گذاشتن چراغ خودرو

اگر فراموش کرده‌اید چراغ‌های جلو خودرو را خاموش کنید، یا همچنین چراغ‌های خودرو در اثر باز گذاشتن در‌های خودرو یا درب صندوق عقب روشن مانده است احتمالا با باتری خالی در خودرو مواجه خواهید شد. این مورد معمولا در خودروهایی ایجاد میشود که قابلیت خاموش کردن چراغ‌ها را به صورت اتوماتیک ندارند.

به پایان رسیدن عمر باتری

عمر باتری‌ها آنقدرها که فکر می‌کنید بالا نیست! معمولا یک باتری در بهترین شرایط حداکثر ۵ سال عمر می‌کند. نحوه رانندگی، دمای هوا، مسافتی که طی می‌کنید و… در عمر باتری موثر هستند. اگر در شرایطی هستید که باتری خودرو با هر بار شارژ شدن سریعا تخلیه می‌شود بهتر است به فکر خرید یک باتری جدید باشید!

برق دزدی خودرو

اگر مشکلی در سیستم برق رسانی، چراغ‌ها و لوازم برقی مثل دزدگیر یا سیستم صوتی وجود داشته باشد، انرژي باتری در مدت کوتاهی تخلیه می‌شود. خصوصا زمانی که خودرو برای چند ساعت خاموش است و دینام باتری را شارژ نمی‌کند، مشکل دشارژ شدن یا خوابیدن باتری را مشاهده خواهید کرد.

هوای بسیار گرم یا سرد

هوای گرم یا خیلی سرد بیشتر روی باتری‌های ضعیف اثر منفی می‌گذارند. بنابراین اگر باتری خودرو شما نو است نیازی نیست خیلی نگران این موضوع باشید. اما برای باتری‌های کارکرده و ضعیف اغلب شاهد خوابیدن باتری در هوای سرد هستیم. چرا که هوای سرد می‌تواند در افزایش سرعت فرسودگی و خرابی باتری موثر باشد.

همچنین بخوانید: علت ریپ زدن خودرو چیست؟



مهمترین علایم خالی شدن باتری خودرو

معمولا خالی شدن باتری علایمی دارد که در ادامه به این موضوع میپردازیم:

  • با استارت زدن برق رسانی به خودرو انجام نمی‌شود و چراغ پشت کیلومتر شمار روشن نمی‌شود.
  • استارت به درستی کار نمی‌کند و خودرو با استارت اول روشن نمی‌شود.
  • نور چراغ‌های خودرو کاهش پیدا کرده است.
  • خودرو به سختی روشن می‌شود مخصوصا زمانی که برای دوره طولانی پارک بوده است.

بعد از خوابیدن باتری خودرو چه اقداماتی انجام دهیم؟

باتری به باتری

بهتر است اگر خودرو به کمک استارت روشن نشد برای بررسی مشکل به سراغ هل دادن بروید. اگر با هل دادن، خودرو روشن نشد، مشخص است که به دینام خوردو نیروی محرکه کافی منتقل نمی‌شود و باید به کمک روش باتری به باتری خودرو را روشن نمایید.

برای انجام اینکار به یک کابل نیاز دارید، قطب مثبت را به قطب مثبت و قطب منفی را به قطب منفی متصل کرده سپس استارت بزنید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.