دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو

  • آموزشی
  • 4 خرداد 1401
  • ۴ دقیقه زمان مطالعه
دلایل مصرف بالای سوخت

ممکن است گاهی متوجه شوید که خودرو نسبت به حالت عادی، مصرف سوخت بیشتری دارد. عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد این مشکلات شود. در این مقاله از وبلاگ سام پارت به دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو می‌پردازیم. همراه ما باشید.


مصرف سوخت بر اساس لیتر بر کیلومتر و در برخی از کشورها هم بر اساس گالون بر مایل اندازه گیری می‌شود. هر خودرو بر اساس ویژگی‌های مختلفی مثل سیستم سوخت رسانی، موتور، وزن خودرو و… مصرف متفاوتی دارد. بهتر است زمانی که خودرو خود را خریداری کردید در مسیرهای درون شهری و برون شهری میانگین مصرف سوخت خودرو را بررسی کنید.

مهمترین عوامل مصرف زیاد سوخت در خودرو

مصرف غیرعادی سوخت مشکلی است که حتما باید آن را پیگیری کنید. چرا که این مشکل می‌تواند بیانگر یک نقص فنی در خودرو شما باشد. مصرف بالای سوخت ناشی از چندین عامل است که در ادامه به مهمترین آنها می‌پردازیم:

1- تنظیم نبودن باد لاستیک

تنظیم نبودن باد لاستیک

یکی از عوامل ساده ولی مهم در افزایش میزان سوخت خودرو، تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها است. سعی کنید به صورت مداوم باد لاستیک‌های خودرو را کنترل کنید و از بالانس بودن آنها مطمئن شوید.

۲- خرابی فیلتر هوا و سنسور اکسیژن

در صورت گرفتگی و کثیفی فیلتر هوا، اکسیژن کمتری وارد محفظه‌ی احتراق می شود در نتیجه موتور برای تامین نیروی لازم جهت حرکت، باید فشار بیشتری را تحمل کند.


۳- مشکلات انژکتور سوخت

انژکتور پاشش سوخت درون سیلندر را انجام می‌دهد. در واقع وظیفه‌ی انژکتور تزریق سوخت درون محفظه‌ی احتراق است. اگر انژکتور خودرو دچار ایراداتی شود، سوخت‌رسانی به درستی انجام نمی‌شود در نتیجه احتمال اینکه مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا کند، زیاد است.

۴- معیوب بودن یا تنظیم نبودن موتور

ایراد در فیلتر سوخت و هوا، شمع‌ موتور، سنسورهای اکسیژن یا دریچه گاز می‌تواند در عملکرد موتور اختلالاتی ایجاد کند که منجر به افزایش سوخت شود.

۵- سبک رانندگی

سبک رانندگی تاثیر زیادی در مصرف سوخت دارد. برای نمونه اگر پر گاز و با دور موتور بالا رانندگی می‌کنید، مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا می‌کند. همچنین رانندگی در سرعت بالا نیز میتواند منجر به افزایش مصرف سوخت شود. زمانی که شما مدام در حال تغییر سرعت خود هستید، سرعت را کم و زیاد می‌کنید نسبت به زمانی که با سرعت ثابت در حال رانندگی هستید، خودرو مصرف سوخت بالاتری را تجربه می‌کند.

۶- کیفیت بنزین

کیفیت پایین بنزین یکی از مهمترین علل افزایش مصرف سوخت در خودرو است. عدد اکتان مناسب برای بنزین عدد ۹۲ است. هر چه این عدد پایین‌تر باشد، بنزین قبل از آنکه توسط شمع مشتعل شود، محترق شده و مصرف سوخت افزایش می‌یابد. برخی از رسانه‌های داخلی کیفیت بنزین موجود در ایران را ۸۷ بیان کرده‌اند که نسبت به عدد استاندارد پایین‌تر است.


همچنین بخوانید: آشنایی با روانکارهای خودرو و زمان تعویض آنها


۷- تایم نبودن تسمه تایم

اگر تسمه تایم حتی یک دنده اشتباه نصب شود، سوپاپ‌ها به موقع باز و بسته نمی‌شوند و اختلال شدیدی در عملکرد خودرو ایجاد می‌شود.

۸- خرابی شمع و وایرها

وظیفه‌ی کوئل برق رسانی به شمع‌ها جهت ایجاد جرقه است. اگر در کوئل مشکلاتی ایجاد شود باعث بالا رفتن مصرف سوخت خواهد شد. همچنین خرابی شمع‌ها یا اختلال در آن می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد خودرو و افزایش مصرف سوخت شود.

تا اینجای مقاله 8 مورد از عوامل افزایش مصرف سوخت در خودرو نام برده شد. به جز موارد بالا عواملی مثل رانندگی با خودروی سنگین و حامل بار، رانندگی در نقاط پر ترافیک، استفاده از کولر، استفاده از لاستیک فرسوده، عدم تعمیر و نگهداری منظم خودرو و استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت هم می‌تواند از دلایل بالا رفتن مصرف سوخت باشد.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.