هر آنچه باید درباره لاستیک خودرو بدانید!

لاستیک در عملکرد و کیفیت سواری خودرو نقش به‌سزایی دارد، اما اغلب در نگاه عموم جایگاه حساس آن جدی گرفته نمی‌شود و همین امر سبب بروز مشکلات دیگر برای رانندگان می‌شود. انتخاب تایر مناسب برای خودرو نیاز به آگاهی انواع لاستیک‌ها، شماره‌های حک شده روی آن‌ها و ویژگی‌های فنی مختلف است.

قبل از پرداختن به عوامل مهم در انتخاب لاستیک نیاز است تا با انواع آن، روش‌های ساخت، فاکتورهای مهم در آن‌ها و مفهوم اعداد حک شده روی آن‌ها آشنا شویم. تایرها چگونه ساخته می‌شوند؟

ساختار لاستیک خودرو

لاستیک خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که وجود هر یک برای عملکرد صحیح و ایمن آن حیاتی است. تایرها ساختاری لایه‌ای دارند که در تصویر زیر به‌خوبی به نمایش درآمده‌اند.

 • طوقه
  طوقه حلقه‌ای از چند رشته فولاد با استحکام بالا است که روی آن پوششی از لاستیک قرار دارد. وظیفه‌ی اصلی طوقه موقعیت‌دهی و هم‌مرکز کردن تایر و رینگ و همین‌طور جذب نیروهای واردشده از رینگ به لاستیک است.
 • بدنه
  بدنه‌ی تایر از چندین لایه‌ی تنیده‌شده تشکیل شده است. معمول‌ترین لایه‌ی مورد استفاده نخ‌های پلی‌استر است.
 • تسمه
  پنچری و همین‌طور حفظ سطح صاف و مناسب هنگام تماس تایر با سطح جاده وظیفه ی تسمه ها است
 • لایه‌های اضافی پلی‌استر
  بعضی تایرها دارای یک یا دو لایه‌ی اضافی از پلی‌استر هستند که سبب می‌شود سایر لایه‌ها با استحکام بیشتری درکنار یکدیگر قرار گیرند.
 • دیواره جانبی
  دیواره‌ی جانبی وظیفه حفظ استحکام جانبی را برعهده دارد.
 • آج
  آج لاستیک ترکیبی از چند لاستیک طبیعی و مصنوعی است.

انواع تایر

لاستیک زمستانی

همانطور از نام آن پیداست مناسب فصل زمستان است. آج این نوع لاستیکها بسیار درشت و بلند است، تفاوت بعدی این مدل فاصله بین آج‌های آن است که باعث شده در زمستان عملکرد خوبی از خود به جا بگذارد اما این تایر به دلیل ارتفاع زیاد آج ان مناسب سرعت های بالا نیست. به دلیل چسبندگی بالای لاستیک زمستانی مصرف سوخت خودرو در جاده های خشک بالا می‌رود. به علاوه آنکه صدای تولیدی آن در جاده های خشک بسیار زیاد است و قیمت بالایی هم دارند.

لاستیک زمستانی

لاستیک تابستانی

این مدل تایر بهترین گزینه برای تابستان است و در سرعت‌های بالای عملکرد خوبی دارد. دیگر توانایی این مدل تحمل گرمای بالا و چنگ زنی مناسب در جاده‌های خیس است. طول آج کمتری نسبت به لاستیکهای زمستانی و چهار فصل دارد.

لاستیک (تایر) تابستانی
لاستیک تابستانی طول آج کمتری نسبت به بقیه دارد.

تایر چهار فصل

این نوع لاستیک خواص کمتری نسبت به انواع قبلی دارد. .یعنی می‌توان با آن در زمین‌های برفی با چسبندگی نسبی و همچنین در جاده های خشک با چسبندگی نسبی میتوان حرکت کرد و در شرایط بارانی نیز عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد.

لاستیک ( تایر) چهارفصل

لاستیک تیوبلس

تایر تیوبلس (tubeless) به لاستیک‌های بدون تیوب گفته می‌شود این مدل به نسبت لاستیک های دارای تویب دارای نرمی بهتر، فرمان پذیری و چسبندگی بیشتر و همچنین ساختار آن محکم تراست.
نکته مهم این تایر این است که باد داخل آن دیرتر تخلیه می‌شود، در برابر پنچری مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند و می‌توان تا چندین کیلومتر با حالت پنچری با آن حرکت کرد .

لاستیک تیوبلس

تایر مسابقه ای

این لاستیک برای شرایط پرفشار مسابقه و رانندگی در شرایط پر فشار طراحی شده‌اند. این لاستیک‌ها چسبندگی فوق‌العاده‌ای با سطح جاده ایجاد می‌کنند . چون باید نیروهای جانبی در پیچ‌ها را تاب بیاورد
دیواره‌های جانبی در این لاستیک‌ها محکم‌تر از نمونه‌های معمولی است. قیمت لاستیک‌های مسابقه‌ای نسبت به سایر انواع آن بسیار بالاتر است.

لاستیک (تایر) مسابقه ای

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.