علایم خرابی سنسور کیلومتر

  • آموزشی
  • 6 تیر 1401
  • 4 دقیقه زمان مطالعه
سنسور کیلومتر

سنسور کیلومتر قطعه‌ای است که با اندازه گیری سرعت خودرو در عملکرد کیلومتر شمار و سرعت سنج نقش مهمی دارد. با خرابی این قطعه علاوه بر اختلالاتی که نمایشگر کیلومتر ایجاد می‌شود در عملکرد کلی خودرو نیز مشکلاتی ایجاد می‌شود. در این مقاله با دلایل و علایم خرابی سنسور کیلومتر در خودرو آشنا خواهیم شد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سنسور کیلومتر چیست؟

سنسور کیلومتر یا سنسور سرعت (Vehicle Speed Sensor) یک قطعه سرعت سنج است که در مسیر خروجی گیربکس نصب می‌شود. وظیفه‌ی این قطعه اندازه‌گیری سرعت لاستیک‌ها حین حرکت خودرو است. این سنسور اطلاعات مربوط به سرعت را به ECU انتقال می دهد تا تصمیم گیری‌های لازم برای میزان سوخت رسانی انجام شود. بنابراین داده‌هایی که در کیلومتر شمار خودرو مشاهده می‌کنید توسط این سنسور جمع آوری شده است.

سنسورهای کیلومتر از دو نوع هستند :

  • سنسور کیلومتر با سیم: روی دنده کیلومتر در اتومبیل های قدیمی و انژکتوری نصب می‌شود و کارکرد کیلومتر را به صورت مکانیکی روی نمایشگر داشبورد نشان می‌دهد.
  • سنسور کیلومتر بی سیم: در خودرو های امروزی نصب می‌شود و کارکرد کیلومتر را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهد.دلایل خرابی سنسور کیلومتر خودرو

مشکلاتی مثل سیم کشی نادرست خودرو، سوختن سیم‌ها، وجود نقص در ECU می تواند از علل خرابی سنسور کیلومتر خودرو باشند. همچنین شکستگی بخش‌های این قطعه هم می‌تواند شما را وادار کند که برای تعویض سنسور سرعت اقدام نمایید.

در صورت بروز خرابی در سنسور کیلومتر، اطلاعات سرعت به درستی منتقل نمی‌شود در نتیجه سرعت خودرو و کیلومتر شما اطلاعات صحیحی نشان نمی‌دهند. این عملکرد نادرست سنسور می‌تواند منجر به افزایش خطر تصادف در خودرو شود چراکه راننده از سرعت دقیق خود اطلاعی ندارد. همچنین احتمال آسیب دیدن سایر قطعات خودرو نیز وجود دارد.

علایم خرابی سنسور کیلومتر خودرو

علایم خرابی سنسور کیلومتر

اگر سنسور کیلومتر دچار مشکلی شود باید با یک قطعه جدید تعویض شود چرا که مانند بسیاری از قطعات خودرو قابل تعمیر نیست. به دلیل همجواری این قطعه با چرخ‌ها در معرض ساییدگی و شکستگی قرار دارند.در ادامه قصد داریم به مهمترین علایم خرابی سنسور کیلومتر بپردازیم.

عدم نمایش صحیح سرعت خودرو:

عقربه نمایشگر سرعت خودرو (سرعت سنج) روی یک عدد باقی می‌ماند یا با حرکت ناگهانی کم و زیاد می‌شود. همچنین ممکن است کیلومتر شمار به درستی کار نکند.

مشکلات وایرادات سیستم کروز کنترل:

چنانچه سنسور سرعت خودرو دچار نقصی شود با ارسال سیگنال‌های اشتباه یا عدم ارسال سیگنال، می‌تواند در عملکرد کروز کنترل نیز اثر منفی بگذارد.

مشکلات مربوط به مصرف سوخت:

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز گفته شد، ECU به کمک داده‌هایی که از سنسور سرعت دریافت می‌کند میزان مصرف سوخت را کنترل می‌کند. بنابراین کاهش راندمان خودرو یا افزایش مصرف سوخت نیز می‌تواند از خرابی سنسور کیلومتر خودرو باشد.

لرزش خودرو:

در هنگام تعویض دنده یا شتاب گرفتن ممکن است با لرزش‌هایی در خودرو مواجه شوید یا هنگام دنده معکوس، خودرو ریپ می‌زند.

همچنین بخوانید: دلایل ریپ زدن خودرو

پریدن دنده:

ممکن است شما با شرایطی مواجه شوید که دنده دچار پرش شود یا از حالت دنده فعلی خارج شود.

در این مقاله سعی شد به صورت کامل عملکرد سنسور سرعت را بررسی کنیم و علایم خرابی آن را بیان کنیم. لطفا سوالات و نظرات خود را برای ما کامنت کنید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.