علت سوت کشیدن لنت ترمز و روش‌های رفع آن

علت سوت کشیدن لنت ترمز

ممکن است این اتفاق برای شما پیش آمده باشد که با هر ترمز صدای سوت به گوش برسد. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم علت سوت کشیدن لنت ترمز چیست؟ برای رفع سوت کشیدن لنت نو چه باید کرد؟ تا انتهای مقاله همراه سام پارت باشید.

علل سوت کشیدن لنت ترمز کارکرده

ترمز یکی از مهمترین بخش‌های خودرو است که در امنیت خودرو و سرنشینان نقش مهمی دارد. این قطعه مصرفی باید در موعد مقرر تعویض شود. هیچگاه در تعویض لنت‌های ترمز سهل انگاری نکنید.

گاها ممکن است با هر ترمز صدایی به گوش شما برسد. اولین و اصلی‌ترین علت سوت کشیدن لنت ترمز، تمام شدن لنت است. اگر با هر ترمز صدایی شبیه سوت شنیدید باید بدانید که زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است و با هر ترمز آهن موجود در لنت با دیسک ترمز برخورد می‌کند. اگر به موقع اقدام به تعویض لنت نکنید ممکن است به دیسک ترمز آسیب وارد شود.

بنابراین بهتر است در وهله اول با علایم تمام شدن لنت ترمز به خوبی آشنا شوید تا در صورت مشاهده‌ی این موارد و شنیدن صدای سوت اقدام به تعویض لنت‌ها نمایید.

علایم تمام شدن لنت ترمز:

  • لرزش پدال‌ ترمز حین ترمز گرفتن
  • کشیده شدن فرمان به سمت راست یا چپ بعد از هر ترمز
  • کاهش قدرت ترمز و طولانی شدن مسافت برای ایست کامل خودرو

قبلا در مقاله‌‌ای مجزا راجع به لنت ترمز و زمان تعویض آن بحث کرده بودیم. بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله روش تشخیص تمام شدن لنت ترمز خودرو مراجعه کنید.


علل سوت کشیدن لنت ترمز نو

ممکن است بعد از اینکه لنت ترمز خودرو خود را تعویض کردید باهر ترمز صدایی به گوش شما برسد. صدای شنیده شده در لنت ترمز نو می‌تواند به دلیل کیفیت پایین آن باشد. این لنت دارای ناخالصی زیاد و ذرات آهن است که حین برخورد با دیسک ترمز صدایی ایجاد می‌کند.

توصیه می‌کنیم در خرید لنت ترمز توجه کافی داشته باشید و هرگز بخاطر قیمت پایین‌تر سراغ لنت‌های بی‌کیفیت نروید. چرا که خرید لنت ترمز بی‌کیفیت شما را وادار می‌کند بعد از گذشت مدت کوتاهی اقدام به خرید لنت‌های جدید و تعویض مجدد آن‌ها نمایید.

علت سوت کشیدن لنت ترمز


همچنین ممکن است صدای ایجاد شده در لنت‌های نو به علت نصب نادرست لنت‌های ترمز یا ایراد در کالیپر لنت‌ها باشد.

چرا هنگام ترمز صدای سوت می‌شنویم؟

در بخش قبلی به دو عامل اصلی شنیده شدن صدای سوت در لنت‌های نو و کارکرده پرداختیم. اما به جز دو مورد قبل موارد دیگری هم هستند که گاها باعث شنیده شدن این صدا خواهند شد:

خراش دیسک چرخ:

اگر دیسک چرخ بنابر عللی دچار خراشیدگی و شیار یا لبه شده باشد، حین ترمز سطح لنت به خوبی به دیسک نمی‌چسبد و با هر ترمز صدایی به گوش می‌رسد. در این زمان بهتر است اقدام به تعویض دیسک چرخ نمایید.

استفاده مکرر از ترمز:

زمانی که در یک جاده‌ی پر از پیچ و خم مشغول رانندگی هستید یا در ترافیک قرار گرفته‌اید و با هر ترمز صدایی شبیه سوت می‌شنوید، بهتر است خودرو را به سمت حاشیه جاده هدایت کنید و مدتی توقف داشته باشید. صدایی که در این زمان می‌شنوید به علت استفاده مکرر از ترمز و داغ شدن لنت‌ها است. در این زمان معمولا علاوه بر صدا، بوی لنت هم به مشام شما خواهد رسید.

بهترین کار در این زمان، توقف خودرو و زمان دادن به آن برای خنک شدن است.

عوامل متفرقه:

گاهی شنیده شدن صدای سوت از لنت می‌تواند به دلیل عوامل دیگری همچون مشکل در فنر‌های لنت، مشکل در کالپیرها یا وجود ایراداتی در بلبرینگ چرخ باشد.روش رفع صدای سوت لنت ترمز

در بخش بالایی مقاله با علل ایجاد صدا در لنت آشنا شدیم. در این بخش به بررسی روش‌های رفع صدای لنت می‌پردازیم.

۱- زمان:

اگر به تازگی لنت خودرو را تعویض کرده‌اید، بهتر است مدتی به آن زمان بدهید. معمولا برای اینکه لنت با دیسک هماهنگی لازم را پیدا کند در اوایل نصب صدایی به گوش می‌رسد.

۲- نصب صحیح:

با نصب صحیح لنت های ترمز می‌توان مانع از ایجاد صدا در آن شد. همچنین استفاده از لنت های با کیفیت و پاک سازی دیسک ترمز حین تعویض لنت از نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید.

۳- روغن کاری:

یکی از اقداماتی که می‌توانید در جهت رفع صدای سوت لنت انجام دهید، گریس کاری پشت لنت است که ارتعاشات را کاهش می‌دهد.

۴- سمباده کشیدن:

اگر صدای لنت مربوط به سطح آن باشد، لنت را باید از خودرو خارج کرد و تمامی سطح آن را سمباده زبر کشید و مجدد نصب کرد.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.