طبق خودرو چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

طبق خودرو چیست؟

طبق خودرو چیست؟ طبق از قطعات بخش تعلیق خودرو است که علی رغم ایفای نقش مهم، چندان شناخته شده نیست! ما در این مقاله به معرفی طبق و علایم خرابی آن می‌پردازیم.

طبق خودرو چیست؟

طبق یک رابط در سیستم تعلیق خودرو است. قبل از آنکه به سراغ بررسی این قطعه برویم بهتر است ابتدا با سیستم تعلیق خودرو بیشتر آشنا شویم.

سیستم تعلیق یا فنر بندی یک بخش از خودرو است که مانع از انتقال تکان‌ها و فشارهای ناشی از ناهمواری‌های جاده به سرنشینان و بدنه خودرو می‌شود. سیستم تعلیق از فنر، کمک فنرها، ستون ها و چرخ‌ها تشکیل شده است. این سیستم دو وظیفه‌ی مهم دارد:

  1. از انتقال تکان‌ها به بدنه و سرنشینان جلوگیری کند.
  2. اصطکاک مناسب لاستیک با سطح جاده را فراهم کند.


کاربرد طبق خودرو

طبق خودرو چیست؟

ویژگی مهم در سیستم تعلیق تحرک پذیری آن و قابلیت ایجاد حرکات طولی و عرضی برای اجرای دو وظیفه‌ی محوله است. شاسی خودرو یک بخش یک تکه و ثابت است که انعطافی در ندارد. ارتباط سیستم تعلیق با شاسی باعث می‌شود که ضربات و تکان ‌ها به شاسی منتقل نشود. برای ارتباط شاسی با سیستم تعلیق از یک قطعه به نام طبق استفاده می‌شود. طبق ضمن اتصال دو بخش به هم باید ضربات عرضی را دفع کند و مانع از انتقال آن به شاسی شود.این قطعه فلزی در معرض فشار و ضربات زیادی قرار می گیرد.

سیستم تعلیق در خودروهای مختلف، متفاوت است. ممکن است خودروسازان از طبق در یکی از محورهای خودرو استفاده کنند یا از آن در هر دو محور بهره ببرند.

بیشتر بخوانید: دلایل افزایش مصرف سوخت در خودرو


ساختار طبق

معمولا طبق‌ها به شکل A انگلیسی هستند یعنی دارای یک راس و دو محور هستند. در بخش محورها، بوش های لاستیکی مخصوصی وجود دارد به آنها بوش طبق گفته می شود. طبق‌ها از این قسمت به شاسی خودرو متصل می‌شود و از سمت راس نیز با سیستم تعلیق در ارتباط هستند.


علایم خرابی طبق خودرو

معمولا طبق از جمله قطعاتی است که رانندگان به سادگی متوجه خرابی آن نمی‌شوند. معمولا اگر طبق دچار مشکلی شود در حین رانندگی صدایی شبیه جیرجیر یا تق تق به گوشتان می‌رسد. همچنین در صورتی که متوجه شدید چرخ‌های خودرو هم راستا نیستند هم می‌توانید به معیوب بودن طبق شک کنید.

اگر به دنبال دلایل خرابی طبق هستید، باید بدانید که نوع حرکت خود و سطح جاده در سلامت این قطعه بسیار موثر است. اگر در جاده های ناهموار رانندگی می‌کنید یا اگر چرخ‌ها با پستی‌و بلندی‌های جاده برخورد دارند احتمال آسیب دیدن طبق‌ها افزایش می‌یابد.

از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما تشکر می کنیم. سوالات و دیدگاه خود را از طریق بخش نظرات با سایرین به اشتراک بگذارید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.