علایم خرابی رله فن در خودرو

  • آموزشی
  • 24 اردیبهشت 1401
  • 4 دقیقه زمان مطالعه
علایم خرابی رله فن چیست؟

برای کنترل دمای بالای موتور، فن در خودرو تعبیه شده است. درون سیستم فن خودرو یک قطعه با نام رله فن وجود دارد که سرعت چرخش پره‌های فن را کنترل می‌کند. در این مقاله از وبلاگ سام پارت قصد داریم بررسی کنیم علایم خرابی رله فن در خودرو چه مواردی هستند. همراه ما باشید.

وظیفه‌ی رله فن در خودرو چیست؟

به دلیل ایجاد احتراق در موتور دما بسیار بالا است. این دمای بالا می‌تواند به قطعات موتور و سایر اجزا آسیب وارد نماید. برای کاهش آن، سیستم خنک کننده در خودرو تعبیه شده است. این سیستم شامل رادیاتور، مایع خنک کننده رادیاتور، ترموستات، واتر پمپ و مجموعه فن می‌باشد.

سیستم فن خود از اجزایی به نام موتور فن، رله دور کند، رله دور تند و رله موازی تشکیل شده است. همانطور که قبلتر نیز گفته شد، رله یک کلید الکتریکی است که وظیفه‌ی رساندن نیروی الکتریکی و کنترل فن را دارد و به کمک آن می‌تواند سرعت چرخش فن را کنترل کرد.

بیشتر بخوانید: واتر پمپ چیست؟ چه وظایفی دارد؟از کار افتادن فن در خودرو می تواند رادمان موتور را به شدت کاهش دهد و باعث آسیب رسیدن به قطعات موتور شود.فن خودرو و نشانه های خرابی فن

نشانه و علایم خرابی رله فن

چند عامل مختلف می‌تواند باعث آسیب رسیدن به فن خودرو شود که یکی از آنها رله فن است. معمولا خراب شدن رله فن خودرو همراه با علایمی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

۱- گرمای بیش از حد موتور:

گرمای بیش از حد موتور، تحت تاثیر خرابی سیستم خنک کننده موتور است. همانطور که گفتیم سیستم خنک کننده از اجزای گوناگونی تشکیل شده که یکی از آنها رله فن است. پس خرابی قطعات مختلف میتواند در افزایش گرمای زیاد موتور تاثیر بگذارند که یکی از آنها رله فن یا خود فن در خودرو است.

۲- کار نکردن فن‌های خنک کننده:

در صورت بروز ایراد در رله فن، فن‌های خنک کننده به درستی کار نمی‌کنند. زیرا رله به صورت صحیح برق را به فن منتقل نمی‌کند.

۳- قطع نشدن فن‌های خنک کننده:

گاهی ممکن است با این شرایط روبرو شوید که فن خودرو روشن شده و به درستی کار کند اما دیگر قابلیت خاموش شدن را نداشته باشد. در این صورت احتمالا ایراد از رله فن است. رله فن مانند یک کلید است که جریان برق را در سیستم فن کنترل می‌کند و اگر گیر کند یا با مشکل مواجه شود، فن‌های خنک کننده بدون قطع شدن به صورت مداوم روشن هستند.

۴- روشن شدن چراغ‌های هشدار دهنده:

در صورت خراب شدن رله فن خودرو احتمالا چراغ‌های هشدار دهنده مثل هشدار دما یا چراغ چک روشن خواهند شد.علایم خرابی فن خودرو

در بخش قبلی علایم خرابی رله فن را بررسی کردیم اما همیشه از کار افتادن سیستم خنک کننده فن بخاطر عیب رله نیست و گاها مشکل از خود فن است. در ادامه نشانه‌هایی از خرابی فن خودرو را بررسی می‌کنیم:

۱- صدای زیاد فن: معمولا صدای زیاد به دلیل تغییر شکل پروانه‌های فن است. اگر از فن با کیفیت استفاده کنید این مورد را کمتر مشاهده خواهید کرد. همچنین ممکن است در اثر برخورد پروانه به دیاق به علت خرابی بلبرینگ الکتروموتور هم صدای زیادی شنیده شود.

۲- لرزش زیاد: در اثر عدم تعادل در پروانه فن، لرزش زیادی در دور تند چرخش فن ایجاد می‌شود.

۳- عدم کار کردن فن: در صورت کار نکردن فن مشکل می‌تواند از سیم کشی، خرابی رله فن یا سوختن الکتروموتور باشد.خرید رله فن با کیفیت

اگر به دنبال خرید قطعات باکیفیت هستید، سام پارت یکی از بهترین‌هاست. شرکت سام پارت در حوزه تامین لوازم یدکی خودرو با رویکرد افزایش کیفیت و دوام قطعات به همراه کاهش تعرفه‌ها فعالیت دارد. برای خرید قطعات با شماره‌های مندرج در پابرگ سایت تماس بگیرید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.