سیبک خودرو چیست؟ علایم خرابی سیبک خودرو

علایم خرابی سیبک فرمان

سیبک از قطعات مهم در سیستم فرمان و تعلیق است. این قطعه امکان حرکت چرخشی و دوران را در خودرو فراهم می‌آورد. قطعه سیبک در فرمان حرکت چرخشی را به چرخ ها منتقل کرده که باعث ایجاد حرکت‌ خودرو در جهات مختلف می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریم به علایم خرابی سیبک خودرو بپردازیم و کارکرد آن را بررسی کنیم.


سیبک خودرو چیست؟

سیبک خودرو قطعه‌ای است که از یک طرف به چرخ خودرو و از طرف دیگر به طبق‌ها متصل شده است. اگر راننده فرمان خودرو را بچرخاند، این حرکت از طریق سیبک به چرخ منتقل شده و باعث چرخاندن آن می‌شود.

علاوه بر موارد فوق، این قطعه بسیاری از تکان‌ها و حرکات اضافی خودرو در دست‌اندازها را گرفته و مانع از انتقال آن به کابین خودرو می‌شود.

علایم خرابی سیبک فرمان

علایم خرابی سیبک فرمان

خرابی سیبک خودرو همراه با علایمی است که در ادامه به مهمترین آنها می‌پردازیم. این قطعه جزو قطعاتی نیست که به سرعت خراب شود اما ممکن گاهی بنابر عواملی دچار ایراداتی شود.

لرزش فرمان هنگام رانندگی:

خرابی سیبک اغلب با ایجاد لرزش در فرمان و با ایجاد صدا همراه است. گاهی اتصالات این قطعه دچار وارفتگی و شل شدن می‌شود و این لرزش به فرمان و شاسی منتقل می‌شود.

عدم فرمان پذیری مناسب سیستم فرمان:

اگر فرمان دارای خلاصی، سفت شدن یا رفتارهای غیر عادی است، میتوان سیبک را عاملی برای آن درنظر گرفت. همچنین به صورت عادی اگر در پیچ‌ها و حرکت های انحرافی فرمان را به سمت راست یا چپ بچرخانید، بعد از رها شدن آن باید حالت مستقیم برگردد. اگر این حالت به درستی ایجاد نمی‌شود میتوان گفت احتمالا سیبک فرمان دچار خرابی شده است.

لاستیک سایی:

اگر متوجه لاستیک سایی در خودرو شدید خصوصا اگر ساییدگی بیش از حد باشد، خوب است که بخش‌های مختلف از جمله سیبک را زیر نظر بگیرید.

سایر نشانه‌های خرابی سیبک

  • خلاصی فرمان یا سفت شدن آن
  • کشیده شدن فرمان در پیچ‌ها یا هنگام دور زدن
  • کشیده شدن خودرو به طرفین در حین عبور از دست‌انداز
  • سروصدا زیاد خودرو

بیشتر بخوانید: زمان مناسب برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو


عوامل خرابی سیبک خودرو

در بخش بالا اشاره کردیم که علایم خرابی سیبک چه مواردی هستند و سیبک آسیب دیده چه نشانه‌های به همراه دارد. اما ممکن این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چه عواملی باعث ایجاد خرابی در سیبک خودرو می‌شوند.

مهمترین علل خرابی سیبک فرمان:

  • زنگ زدگی و خوردکی سیبک
  • هرز شدن مهره و رزوه پیچ
  • پارگی گردگیر سیبک
  • نفوذ گرد و غبار به داخل سیبک


خرید سیبک با کیفیت

واقعیت این است که کیفیت سیبک در طول عمر آن تاثیر بسیار زیاد دارد. اگر میخواهید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید بهتر است از همان ابتدا به سراغ تهیه یک قطعه باکیفیت بروید.

سام پارت از تامین کنندگان لوازم یدکی است که به کیفیت قطعات و افزایش طول عمر آنها توجه ویژه ای دارد. برای تهیه لوازم یدکی با کیفیت از برند سام پارت با شماره های مندرج در پابرگ سایت تماس حاصل فرمایید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.