علایم نیم سوز شدن و خرابی پمپ بنزین خودرو

  • آموزشی
  • 7 خرداد 1401
  • ۴ دقیقه زمان مطالعه
علایم خرابی پمپ بنزین

پمپ بنزین وظیفه‌ی سوخت رسانی به سیستم انژکتور و در نهایت موتور را دارد. وجود هرگونه ایرادی در پمپ بنزین باعث می‌شود که سوخت رسانی به موتور به درستی انجام نشود و در عملکرد خودرو اختلال ایجاد کند. در این مقاله از مجله سام پارت بررسی می‌کنیم که پمپ بنزین چیست و خرابی یا نیم سوز شدن پمپ بنزین چه علایمی دارد؟ همراه سام پارت باشید.

وظیفه‌ی پمپ بنزین چیست؟

سوخت موجود درون باک خودرو به وسیله‌ی پمپ بنزین به موتور می‌رسد. مهمترین وظیفه‌ی پمپ بنزین، فیلتر کردن سوخت، ایجاد فشار در جریان سوخت و ارسال سوخت است. اگر سوخت با فشار کمی به سمت موتور هدایت شود فرآیند پاشش و به دنبال آن احتراق به خوبی صورت نمی‌گیرد.

چه زمانی باید پمپ بنزین را تعویض کنیم؟

به صورت کلی زمان دقیقی برای تعویض پمپ بنزین وجود ندارد، این قطعه طوری طراحی شده که بتواند برای دوره‌ی طولانی بدون مشکل فعال باشد. اما اگر برای این قطعه مشکلی ایجاد شود سوخت‌رسانی و عملکرد موتور دچار اختلال می‌شود و رانندگی را غیر ممکن می‌سازد.

پس لازم است با علایم خرابی پمپ بنزین آشنا شویم تا در صورت بروز هرگونه مشکل در این قطعه نسبت به تعویض آن اقدام کنیم.

علایم خرابی پمپ بنزین

علایم خرابی پمپ بنزین

۱- شنیده شدن صدا

اگر از پمپ بنزین خودرو صدایی شبیه صدای “ویز” به گوشتان خورد یا از باک خودرو صدای قل قل بنزین شنیدید، احتمالا پمپ بنزین خودرو دچار مشکل شده باشد.

۲- افزایش مصرف بنزین

اگر متوجه شدید مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا کرده اما بازدهی موتور کاهش یافته است، احتمال خرابی پمپ بنزین خودرو وجود دارد.

۳- مشکل در استارت و روشن شدن خودرو

با هر استارتی که می زنید، پمپ بنزین شروع به فعالیت می کند. بنابراین اگر خودرو سخت روشن می‌شود فرسودگی و خرابی پمپ بنزین می‌تواند یکی از عوامل آن باشد.

۴- مشکل در شتاب خودرو

اگر در حین حرکت متوجه شدید خودرو به صورت ناگهانی شتاب می‌گیرد، میتواند مشکل از خرابی پمپ بنزین باشد. چراکه به صورت ناگهانی مقدار زیادی بنزین را به سمت موتور می‌فرستد و باعث ایجاد شتاب می‌شود.

همچنین ممکن است عکس این مورد را نیز مشاهده نمایید به اینصورت که با فشار پدال گاز خودرو شتاب نمی‌گیرد.

۵- روشن نشدن خودرو

اگر با استارت زدن خودرو موفق نشدید خودرو را روشن کنید، بعد از بررسی کردن باتری و دینام و اطمینان از وجود سوخت در باک خودرو همچنان این مشکل وجود داشت می‌توانید به سراغ بررسی پمپ بنزین بروید. این مورد معمولا در خودرو پراید شایع‌تر است.


بیشتر بدانید: علایم خرابی واتر پمپ در خودروعلایم نیم سوز شدن پمپ بنزین

علائمی که در بالا گفته شد به موارد خرابی پمپ بنزین اشاره دارد. اما برخی از آنها هم میتوانند بیانگر نیم سوز شدن پمپ بنزین باشند. برای نمونه اگر با فشار پدال گاز شتاب خودرو افزایش پیدا نکرد یا استارت خودرو دچار مشکل شده باشد، احتمالا پمپ بنزین نیم سوز شده است.

برای محافظت از پمپ بنزین خودرو چه اقداماتی انجام دهیم؟

در بخش قبلی مقاله با علایم خرابی و نیم سوز شدن پمپ بنزین آشنا شدیم. احتمالا اکنون این سوال برایتان ایجاد شده است که برای جلوگیری از خرابی پمپ بنزین چه اقداماتی انجام دهیم.

بهترین اقدامی که می‌توان انجام داد کنترل سطح بنزین در باک است. رانندگی با باک خالی و کم بنزین باعث می‌شود فشار بیشتری به پمپ بنزین خودرو وارد شود. همچنین در صورت رانندگی با باک کم بنزین، آلودگی‌های انتهای باک وارد پمپ بنزین می‌شوند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.