علت صدا دادن کلاچ خودرو چیست؟

دیسک صفحه سام پارت
صدای کلاچ (دیسک صفحه)

هر صدای غیرعادی از خودرو می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل باشد؛ درواقع خودرو شما با زبان مخصوص به خود به شما می‌فهماند که یک جای کار می‌لنگد. صوت ناشی از کلاچ خودرو نشان‌دهنده یک مشکل است؛ بنابراین گوش‌هایتان را تیز کنید و از نزدیک به آن گوش دهید؛ نوع صوت که از کلاچ شما به وجود می‌آید ممکن است متفاوت باشد و هر کدام نشان‌دهنده یک ایراد و مشکل خاص در خودرو شما است. اما علت صدای کلاچ چیست؟

کلاچ در خودرهایی که با سیستم دنده دستی کار می کنند، یکی از مهمترین قسمت های خودرو است که دارای قطعات مختلفی می باشد. کلاچ خودرو ممکن است بنا به دلایل مختلفی کارایی خود را از دست بدهد. یکی از مشکلاتی که اغلب برای سیستم کلاچ پیش می‌آید، شنیده شدن صدای اضافی از آن است. این صدا ممکن است به صورت “تق تق” یا به صورت صدای سوت از آن دربیاید. ما در این مطلب قصد داریم دلیل شنیدن صدا از کلاچ خودرو را بررسی نماییم.

کلاچ یا کلاژ چیست؟

کلاچ یا کلاژ قطعه‌ای است که با توجه به ضریب دنده بین چرخ‌ها، نیرو را از موتور خودرو به چرخ‌ها منتقل می‌کند. در برخی موارد به علت مشکلات درونی خودرو، در حین استفاده از کلاچ صدایی ایجاد می‌شود که برحسب میزان صدا و شدت آن قابل‌تشخیص و تعمیر است. در ابتدای کار می‌توان مشکل را به آسانی حل کرد. شخص شما و یا تعمیرکار با روغن کاری مناسب می‌توانید تا میزان زیادی از این مشکل را از بین ببرید؛ اما اگر بعد از روغن کاری، باز هم صدای کلاچ را شنیدید؛ می‌توانید با توجه به نوع آن و زمان آن، مشکل را بررسی کنید.

قطعات کلاچ عبارتند از :

1- صفحه کلاچ

2- دو شاخه کلاچ

3- صفحه فلایویل

4- بلبرینگ کلاچ

5- اهرم

6- شاخک‌ ها

7- صفحه‌ دهنده

8- دیسک کلاچ که از یک کاسه مانند از نوع چدن تشکیل می‌شود. وقتی پدال کلاچ را تا اخر فشار دادیم و صدا می‌کند یا بلبرینگ فرسود می‌شود که در این صورت با تعویض بلبرینگ کلاچ مشکل حل می‌شود و یا بلبرینگ پشت میل لنگ خشک کار می‌کند و در این صورت نیز باید آن را تعویض نمود. اگر کلاچ خوب کار نمی‌کند و گیربکس لرزش دارد یا دیسک کلاچ از تنظیم خارج می‌شود که در این صورت مجموعه کلاچ باید تعویض شود و یا دسته موتورها می‌شکند یا بیش از اندازه نرم شود که در این صورت دسته موتورها باید تعویض شوند.

شنیدن صدا در هنگام گرفتن کلاچ :

در برخی شرایط نیز ممکن است صدایی از کلاچ دقیقا برعکس مورد قبل باشد و هنگامی که آن را فشار می‌دهیم، صدایی از آن بشنویم که معمولا به صورت صدای تق تق می‌باشد. در این شرایط نیز اولین قطعه ای که ممکن است دچار اشکال شود، بلبرینگ کلاچ می‌باشد. تمام شدن صفحه کلاچ نیز می تواند دلیل دیگری برای این مشکل باشد که معمولا با تعویض صفحه کلاچ، رفع می گردد.

صدای سوت در زمانی که کلاچ را رها می کنیم:

اگر در هنگامی که خودرو درجا کار می‌کند، یک صدای سوت مانند از خودرو بلند می‌شود و درست زمانی که کلاچ را می‌فشاریم قطع می‌شود، به احتمال بسیار زیاد مشکل از بلبرینگ های آن می‌باشد ، در این شرایط باید تعویض شوند تا صوت ایجاد شد قطع گردد. هر چه این صدا بلندتر باشد، به معنی این است که بلبرینگ ها نیاز شدیدتری به تعویض دارند. همچنین شل شدن فنرهای کلاچ نیز در برخی مواقع ممکن است چنین صوتی را ایجاد کند. در برخی موارد نیز ممکن است این صدا از بلبرینگ های گیربکس باشد که به علت عدم عملکرد صحیح، این صدا را تولید می کنند.

صدایی در هنگام رها کردن کلاچ:

در برخی شرایط نیز ممکن است هنگام تعویض دنده و در لحظه رها کردن کلاچ صدایی شبیه به تق تق از آن بلند شود. دلیل ایجاد این صدا از کلاچ در این صورت می تواند مربوط به سیم باشد که با تعویض آن، این مشکل رفع می گردد. در این شرایط ممکن است به دلیل خشکی سیم کلاچ، رها سازی آن با مشکل مواجه شود و همین باعث شود تا کلاچ در هنگام رها شدن، به موتور ضربه بزند که موجب چنین صدایی می‌شود.

☎️ برای استعلام قیمت انواع قطعات جلوبندی خودرو از طریق شماره 02191072727 و یا از طریق اینستاگرام به نشانی sampartgroup@ اقدام نمایید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.