معایب و مزایای ارتفاع زدن خودروها :

هر خودرو دارای یک سری اندازه های استاندارد است که خارج کردن آن ها از استاندارد ممکن است گاها باعث ایجاد مشکلاتی برای خودرو شود. یکی از این استانداردها، ارتفاع خودرو از سطح زمین می‌باشد که معمولا توسط افراد دستکاری می‌شود و کم و زیاد می شود. اکثرا دستکاری ارتفاع خودرو به سبب اهدافی همچون اسپرت کردن یا تیونینگ خودرو انجام می شود. اگر این تغییر ارتفاع به درستی انجام نشود، قطعا باعث بروز مشکلاتی در آیرودینامیک و سواری خودرو خواهد شد که راننده را مجاب می کند تا ارتفاع را به حالت استاندارد خود برگرداند. با ما در ادامه همراه باشید تا معایب بالا بردن ارتفاع ماشین را بررسی کنیم.

ارتفاع زدن خودرو به چه معنی است؟

معایب بالا بردن ارتفاع ماشین

منظور از ارتفاع زدن خودرو چیست؟

به کاهش یا افزایش ارتفاع خودرو از حالت استاندارد یا معمولی، اصطلاحا  ارتفاع زدن یا ارت زدن گفته می شود. شایع ترین روشی که استفاده می شود، کم کردن و یا بریدن کمک فنر خودرو می‌باشد که بسیار غیر استاندارد است و معمولا سبب می‌شود تا خودرو در سواری دچار مشکلات گوناگونی شود.

در واقع منظور از ارتفاع یا ارت خودرو، کاهش یا افزایش ارتفاع وسیله نقلیه از حالت استاندارد یا معمولی و دستکاری آن است. شایع ترین روش این دستکاری بریدن کمک فنر یا کم کردن ارتفاع آن است که البته بسیار روش غیر استانداردی بوده و مشکلات زیادی را با خود به همراه دارد. در این روش فنر حالت ارتجاعی کمتری به خود می‌گیرد و در نتیجه سیستم تعلیق، عملکرد خود را در دست اندازها و ناهمواری های جاده از دست می دهد.

بریدن فنرها اصلا روش استانداردی نبوده و به هیچ وجه توصیه نمی شود. گرم کردن فنر نیز از جمله روش های دیگری که برای ارتفاع زدن خودرو استفاده می شود در این روش فاصله بین دورهای فنر بیشتر شده و در نتیجه ارتفاع فنر کاهش می‌یابد. گرم کردن فنر نیز روش اصولی تلقی نشده و چندان توصیه نمی شود. سایر روش ها نیز که عموما کمتر مشکلات با خود به همراه دارند برای رانندگان خودرو گران تمام می‌شود و طرفداران زیادی ندارند.
شاید استاندارترین روش آن استفاده از کمک فنر های مخصوص و اسپرت است که معمولا باعث می‌شوند تا ارتفاع خودرو از حالت معمول کمتر شود و در نتیجه سطح زیرین خودرو به زمین نزدیک تر شود. در این روش، کلیه کمک فنرها، با کمک فنر های اسپرت، تنظیم شونده و یا هیدروپنوماتیک تعویض می‌شوند و ارتفاع خودرو کاهش می‌یابد. کمک فنرهای اسپرت علاوه بر کاهش ارتفاع خودرو، سواری نرم تری را نیز با خود به همراه دارند.


معایب بالا بردن ارتفاع ماشین

معایب بالا بردن ارتفاع ماشین

عیب های ارتفاع زدن :

همانطور که اشاره اند، اگر دراین روش الشيوه اصولی آن انجام نشود، می‌تواند هم برای راننده و هم برای خودرو، مشکلاتی را ایجاد کند که پس از مدتی، راننده را مجاب می‌کند تا دوباره ارتفاع خودرو را به حالت استاندارد خود در بیاورد. از جمله مشکلاتی که پس از ارتفاع زدن خودرو و کم کردن ارتفاع آن می توان به آن ها اشاره کرد.

1.حرکت خشک و همراه با ضربه به اتاق در هنگام سواری

2. خشکی حرکت خودرو در هنگام عبور از دست انداز ها

3. وارد شدن ضربه به زیر خودرو در هنگام حرکت از روی سرعت گیر ها و موانع جاده

4.ایجاد مشکلات مربوط به ستون فقرات راننده در اثر حرکت تشک و همراه با ضربه خودرو

5.خراب شدن جلوبندی خودرو

6.افزايش استهلاک خودرو

7.تحت فشار بودن سيستم زيزيتدی و فنر های خودرو

8.ایجاد صداهای اضافی از خودرو

9.وجود منع قانونی و جریمه برای خودروهایی که ارتفاع کمتر از حد استاندارد دارند از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی

10.کم شدن میزان چرخش فرمان

11.امکان ایجاد لاستیک سائی در اثر کم شدن فاصله لاستیک نسبت به گلگیر

مزایا ارتفاع زدن خودرو :

• افزایش ویژگی های زیبایی ظاهری خودرو :

• بهتر شدن وضعیت آیرودینامیک خودرو و حالت باد شکنی آن :

با کاهش ارتفاع خودرو وضعيت آیرودینامیکی خودرو تا حدودی بهبود می‌یابد و مقدار مقاومت خودرو در برابر باد و عبور جریان هوا کاهش می یابد و در نتیجه می توان انتظار داشت بازده کلی خودرو اندکی ارتقا یابد.

• افزايش ميزان فرمان پذیری و هندلینگ خودرو :

هندلینگ خودرو ناظر بر رفتار دینامیکی خودور به هنگام حرکت در جاده های منحنی و عبور از پیج های است. هنگامی که ارتفاع متودرو کاهش می‌یابد بالطبع مركز نقل خودرو نیز پایین تر می‌اید و این امر موجب بهبود فرمانپذیری خودرو می‌گردد.

• افزایش تعادل خودرو در پیج ها :

کاهش ارتفاع خودرو علاوه بر مزایای فوق باعث افزایش تعادل خودرو در پیج ها نیز می گردد و به عبارتی پایداری خودرو بهبود می یابد.

در کشورهای پیشرفته، این روش به شیوه ای اصولی و استاندارد صورت می‌گیرد و باعث می‌شود تا کمترین خسارت به خودرو وارد آید.

روش های ارتفاع زدن :

ما همانطور که بيش تر نیز به آن اشاره کردیم، ارتفاع زدن ماشین به چند روش انجام می شود:

1.بريدن کمک فنرها و گرم کردن فنر

2.استفاده از کمک فنرهای مخصوص

3.سيستم تعلیق بادی

4.سيستم تعليق هيدرولیک

5.افزایش ارتفاع بدنه

1- تیونینگ شوتی :

ساده است، کمک فنرهای استاندارد را باز کنید و تا حدی که عشقتان می کشد ببرید، یا آنقدر حرارت بدهید تا فاصله گام های فنر کاهش پیدا کند. مجموعه فنر و کمک فنر رو دوباره سوار کنید و از کاهش ارتفاع و کوبش شدید ادوات داخلی ماشین لذت ببرید!

در روش اول که معمولا ارزانترین و شایع ترین روش هست، با برش هنر، اقدام به کاهش ارتفاع فنر می کنند، این کار باعث می شود تا فنر حالت ارتجاعی کمتری داشته باشد و در نتيجه السيستم تعليق، عملکرد خود را در دست اندازها و ناهمواری های جاده از دست بدهد. بریدن قنرها أصلا روش استانداردی نبوده و به هيج وجه توصيه نمي شود.

2_تیونینگ اصولی:

اما روش استاندارد و بهتری بيشنهاد می‌شود، استفاده از کمک فنر های اسبرت به جای کمک فنرهای معمولی خودرو است. در این روش، کلیه کمک فنرها، با کمک فنر های اسپرت، تنظيم شونده و یا هیدروپنوماتیک تعویض می‌شوند و ارتفاع خودرو کاهش می‌یابد.

1.کیت کمک فنر پروفیل کوتاه و فنرهای اسپرت:

این روش استانداردترین روش ممکن برای کاهش ارتفاع خودرو است که اگر فنرها از جنس مرغوبی انتخاب شوند می توانند لذت سواری را برای راننده به ارمغان بیاورند.

2.کیت کویل اور:

کویل اورها قابليت تنظيم ارتفاع و خشکی و سفتی دارند و از این جهت برای استفاده در شهر و جاده و حتی بیست، بهترین هستند. این کیت ها برای بیشتر خودروهای وارداتی قابل سفارش هستند و تنها ایراد بهای نسبتا بالای آنهاست. قیمت ساده ترین نمونه ی کویل اور از ۴ میلیون تومان شروع می شود.

3.کیت پنوماتیک :

در این کیت مانند تعليق زانتيا، خبری از فنر و کمک فنر نيست و به جايشان از بالشتک های هوا استفاده می شود که با افزايش فشار هوا در مجموعه، ارتفاع بیشتر می شود و بلعکس. بنوماتیک کردن ماشین های داخلی از ۴ ميليون شروع می شود و برای خودروهای خارجی، در صورت سفارش کیت کامل اصلی هزینه ای به مراتب بیشتر می طلبد.

چگونه ارتفاع خودرو را کاهش دهیم؟

1.کاهش ارتفاع در خودرو های با فنر تخت (Leaf Springs) :

ایجاد تغییر در فنر های تخت :

ارتفاع زدن ( ایجاد تغییر در فنر های تخت)

اگر تا به حال به زیر برخی از خودرو‌ها نگاهی بیاندازید در برخی خودرو‌ها فنر های تخت که از بزرگ تا کوچک روی یکدیگر سوار می‌شوند را می‌بینید. این فنر ها به فنر های تخت یا Leaf Springs معروف هستند.فنر های تخت از نوار های باریک استیل‌های فنری تشکیل می‌شوند که کنار هم قرار می‌گیرند و با نوار به هم می‌پیچند. اگر خودرو شما ازین نوع است در قدم اول باید در آن ها تغییراتی به وجود بیاورید.

کاهش انحنا در هر فنر :

ارتفاع زدن (کاهش انحنا در هر فنر )

 پس از خارج کردن فنر های تخت از جای خود باید آن ها را به فروشگاه لوازم جانبی و معمولا کمک فنر سازی ها ببرید و انحنای آن را از کم کنید و یا از بین ببرید یا از قلاب معکوس برای آن استفاده کنید.

  • گزینه‌ی دیگر معکوس کردن ست آپ با قرار دادن اکسل روی فنر ورقه ای است که فلیپ کیت نام دارد. این کار می تواند توسط یک مکانیک غیر متخصص با ابزار های دستی رایج انجام شود.
  • برای کم کردن بیشتر ارتفاع، فلیپ کیت را با جعبه ها و گیره های پایین آورنده همراه کنید. این ها هم به صورت آنلاین موجود هستند و هم از فروشگاه های لوازم جانبی قابل خریداری می باشند. ارتفاعات مختلفی دارند و باعث می شوند وسیله‌ی نقلیه‌ی شما به شدت پایین تر از حالت عادی اش بیاید. می توانند توسط مکانیک های غیر متخصص هم نصب شوند. بر اساس اینکه ارتفاع را چقدر کم می کنید، ممکن است مجبور باشید یک دندانه‌ی C بالای محور اصلی تان نصب کنید. هدف از نصب این دندانه این است که فضای خالی یا اصطلاحاً لقی بزرگتری را بین فریم و محورتان ایجاد کنید.

2. کاهش ارتفاع در خودرو هایی با فنر لول یا مارپیچ (Coil Springs) :

دستکاری در فنر ها :

معایب بالا بردن ارتفاع ماشین

فنر های لول را می توان در سیستم تعلیق جلو یا عقب ماشین دید و روی فریم A یا محور ها متصل می شوند.

  • می توانید فنر های لول موجود را بردارید و آنها را با فنر های کوتاه تر جایگزین کنید، یا فنر ها را پیش تعمیر کار ببرید و کوتاهشان کنید.

خودتان هم می توانید فنر های لول را کوتاه کنید :

از یک دستگاه هوابرش یا سنگ فرز برای بریدن آنها استفاده کنید.

  • بریدن را با برش به قسمت های نصف یا یک چهارم شروع کنید، زیرا این برش غیر قابل برگشت بوده و یک عمل دائمی است. ممکن است مجبور شوید ضربه گیر های کوتاه تری نصب کنید یا آنهایی که دارید را متناسب با اندازه ها برش بزنید.

3. کاهش ارتفاع خودرو با تعویض فنر به فنر های بادی :

فنر ها و ضربه گیرها را تغییر دهید:

ارتفاع زدن (فنر ها و ضربه گیرها را تغییر دهید)

در این روش شما می توانید از کمک فنر های کیسه ای استفاده کنید که البته از لحاظ قیمت کمی شاید دچار چالش شوید. البته اگر همچین تصمیم گرفتید می توانید کمک های خودرو خود را بعد تر هم بفروشید و قسمتی از هزینه ها را جبران کنید که البته توصیه می کنیم تا پایان انجام کار از فروش کمک ها خودداری کنید.

  • این روشکه ارتفاع ماشین را پایین بیاورند علاوه بر نصب کیسه های هوا به جای فنر ها ممکن است به نصب خطوط هوا، کمپرسور هوا، محفظه‌ی نگه دارنده‌ی هوا و سوئیچ فعالسازی سیستم هم نیاز داشته باشد.
  • این فرایند می تواند در خانه انجام شود ولی فردی آشنا و تخصص باید آن را انجام دهد.
  • اگر فنر های ورقه ای عقب را دارید، باید اول از شر آنها خلاص شوید و آنها را با 4 ست آپ اتصال عوض کنید. این فرایند معمولا به‌یک سازنده‌ یا تعمیر کار حرفه ای نیاز دارد.
ارتفاع زدن (فنر ها و ضربه گیرها را تغییر دهید)

پلیس خودروهای با ارتفاع کم را دوست ندارد!

  • محدودیت‌هایی قانونی: در قانون برای ارتفاع خودرو و عدول از استانداردها، جریمه‌های در نظر می‌گیرند و چنانچه اهل رانندگی بر اساس ضوابط قانونی نباشید! جریمه‌های شما را بیش از پیش افزایش خواهد داد.
  • فروش سخت: خودروهای ارتفاع‌زده به این سادگی‌ها به فروش نرفته و می‌توانند برای مالک خودرو دردسرساز باشند.

📞 برای استعلام قیمت انواع لوازم قطعات خودرو میتوانید از طریق شماره 02191072727 و یا از طریق اینستاگرام به نشانی sampartgroup@ اقدام کنید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.