نگهداری خودرو در فصل گرما

فصل های سرما و گرما دارای ویژگی هایی هستند که برای نگهداری خودرو باید بـه یک سری نکات مهم توجه کرد.تااز آسیب هایی که ممکن است به خودرو برسد جلوگیری کنیم و از آن محافظت کنیم .
با رعایت یکسری نکات مهم که در ادامه به آن میپردازیم میتوانید خودرو خودرا سالم تر نگه دارید .این موارد مربوط به نگهداری خودرو در فصل گرما است .
گرم شدن زیاد قطعات ماشین خسارات زیادی را به وجود می آورد،
همه می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است پس بهتر است تدابیری برای نگهداری خودرو در فصل تابستان تا قبل از آسیب دیدن آن بیندیشیم .
این روزها که هوایی بسیار گرم را سپری می‌کنیم، و با توجه به فصل تابستان و زیاد شدن مسافرت های تابستانی دل به جاده ‌زدن هوای دیگری دارد. البته پیش از این که به جاده بزنید، باید حتما چند اقدام مهم را انجام بدهید تا متحمل هزینه‌های سنگین نشوید.
در ادامه با ما همراه باشید تا با معرفی چند نکته کلیدی وآسان برای نگهداری خودرو در فصل گرما، از خراب شدن خودرویتان و دردسرهای آن رهایی یابید.

قدم اول نگهداری خودرو، چک کردن باد لاستیک ها

یشترین جایی که رانندگان ازآن غافل می‌شوند، لاستیک ها هستند. به گفته اتحادیه تولیدکنندگان لاستیک (RMA) از هر ۱۰راننده فقط یکی از آنها فشار باد لاستیک را چک می‌کند، در حالی که از هر ١۰ راننده تقریبا هفت راننده به طور مرتب خودرویشان را می‌شویند .
باشروع فصل تابستان، ممکن است لاستیک های خودرو به مشکلات زیادی دچار شوند. رانندگی در شرایط جاده‌ای نامساعد در فصل زمستان یا رانندگی حین بستن زنجیر چرخ معمولاً می‌توانند آسیب زیادی به لاستیک های خودرو وارد کنند. واقعیت این است که یک لاستیک کم باد، پرباد، فرسوده یا غیر بالانس، به خصوص در هوای گرم تابستان، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
یادتان باشد اگر گرمای هوا و فشار ناخواسته دست به دست هم بدهند، در نهایت تایر می‌ترکد. تایر پرباد هم سطح تماس کمی با سطح جاده دارد و روی جاده‌های خیس لیز می‌خورد.

تیغه‌های برف‌پاک‌کن خودرو را بررسی کنید

تیغه‌هاي‌ برف‌پاک‌کن مانند اکثر محصولات پلاستیکی یک عمر مفیدی دارند و معمولا بعد از یک زمستان درست و حسابی باید تعویض شوند. تعویض بـه موقع این تیغه‌ها می تواند دید به راننده بدهد.

استفاده از سایبان و نگهداری خودرو

قدرت اشعه آفتاب که در تابستان چند برابر می‌شود،باعث رنگ پریدگی داشبورد و صندلی‌های جلو میشود. این اتفاق هم ظاهر خودروی شما را خراب می‌کند وهم تأثیر منفی زیادی روی قیمت، هنگام فروش خودرو دارد.
برای محافظت در برابر آسیب اشعه آفتاب، حتماً یک سایبان مخصوص خودرو خریداری کرده و آن را همیشه داخل خودرو نگهداری کنید. سایبان را پشت شیشه جلو قرار دهید.
حتما بعد از شستن خودرو، از واکس استفاده کنید. توجه داشته باشید که تا وقتی که بدنه خودرو به‌خوبی خشک نشده آن را زیر نور آفتاب قرار ندهید، زیرا این کار می‌تواند به رنگ خودرو آسیب وارد کند.

نگهداری خودرو در برابر آفتاب با سایه بان
برای محافظت در برابر آسیب اشعه آفتاب، حتماً یک سایبان مخصوص خودرو استفاده کنید

روغن خون حیات‌بخش خودروی شماست

روغن قطعات سختکوش موتور را روان و خنک نگه می‌دارد. در بیشتر دفترچه‌های راهنمای خودرو نوشته شده است که هر ١٢۰۰۰ کیلومتر یک‌بار، روغن و فیلتر روغن را عوض کنید. متخصصان خودرو هر ۴٨۰۰ کیلومتر یا هر سه ماه یک‌بار را برای تعویض روغن توصیه می‌کنند. واقعیت این است که ما در طول تابستان که احتمال جوش آوردن موتور زیاد است، بیشتر رانندگی می‌کنیم.
فراموش نکنید کـه حداقل ۵ دقیقه قبل از بررسی باید موتور را خاموش کنید. پس از بررسی نشانگر در صورتی‌کـه سطح روغن پایینتر از علامت مینیموم باشد باید روغن موتور اضافه کنید.

مطمئن شوید که مایع خنک کننده، خنک است

مایع خنک کننده موتور در مخزن مخصوصی درکنار رادیاتور قرار دارد.
اگر درجه آب خودرویتان دمای بیش از حد موتور را نشان می دهد حتماً این موضوع را جدی بگیرید؛ هیچکس دوست ندارد در گرمای ظهر تابستان ماشینش جوش بیاورد و ساعت‌ها معطل شود. زمانی کـه موتور سرد شده می توانید سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید.

لزوم تعویض فیلتر هوا در روند نگهداری خودرو

در مناطق سردسیر بعد از فصل زمستان، فیلتر هوا پر از کلوخ‌های نمک و ذرات ریز دیگر است. فیلتر هوای کثیف مصرف سوخت را بالا می‌برد.
ولی از کجا بدانیم فیلتر هوا چه زمانی باید تعویض شود؟
زمانی که در جاده ی خاکی رانندگی کنید . فیلتر هوای خودروی شما زودتر از فیلتر خودرویی که فقط در بزرگراه حرکت می‌کند، کثیف می‌شود. بهترین راه نگهداری خودرو انجام اقدامات دوره مخصوصا در شروع فصل گرما و سرما است.

تعویض فیلتر هوا در زمان معین یکی از راههای نگهداری خودرو
فیلتر هوای تمیز و کثیف

مراقب کارکرد صحیح کولر خودرو باشید

دفعات استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان بسیار بالاتر می‌رود.
زمانی می‌توان گفت کولر مشکل دارد که نتواند هوایی تولید کند که ١۰ درجه سانتیگراد خنک‌تر از هوای بیرون باشد. شایع‌ترین دلیل برای بد کارکردن کولر کم ‌شدن گاز آن است. علت آن هم می‌تواند وجود نشتی در قسمتی از سیستم باشد.

بررسی باتری اتومبیل

اگر میخواهید از وضعیت سلامت باتری ماشین خود مطمئن شوید باید سراغ ولتاژ آن بروید.
بـه طور کلی میزان استاندارد ولتاژ برای یک باتری شارژ شده ۱۲.۶ تا ۱۲.۸ ولتاژ اسـت و اگر باتری شـما عددی پايين‌تر را نشان ‌می دهد بـه این معنی اسـت کـه شارژ باتری شـما تخلیه شده است.

بررسی باتری در نگهداری خودرو
بررسی ولتاژ باتری روشی برای اطمینان از سلامت باتری خودرو شماست.

ترمزهای خود را بررسی کنید

یکی از مهم ترین اقدامات نگهداری خودرو در فصل گرما چک کردن لنت ترمز است.
تغییرات دما و گرمای شدید می تواند روی کارکرد ترمزهای شـما تاثیر بگذارد.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.