وایر شمع چیست و چه کاربردی دارد؟

وایر شمع چیست؟

وایر شمع از متعلقات شمع خودرو محسوب می‌شود که وظیفه‌ی انتقال جریان برق از کوئل به شمع را برعهده دارد. اگرچه ظاهر و عملکرد این قطعه ساده به نظر می‌رسد، اما وجود هر گونه ایراد در آن می‌تواند در عملکرد خودرو اثر بگذارد. در این مقاله از وبلاگ سام پارت قصد داریم به معرفی وایر شمع و کاربردها آن بپردازیم.

وایر شمع چیست؟

جریان برق در خودرو توسط باتری ایجاد می‌شود. اما میزان ولتاژ تولیدی توسط باتری بسیار پایین است. جهت تقویت این جریان از کوئل استفاده می‌شود. این قطعه یک نوع سیم پیچ است که می‌تواند ولتاژ برق تولیدی را افزایش دهد. این جریان باید به شمع خودرو انتقال یابد که وظیفه‌ی این انتقال برعهده‌ی وایر است.

بعد از آنکه جریان به شمع خودرو منتقل شد، شمع‌ از این جریان برای جرقه زدن و فرایند احتراق استفاده می‌کند.

پس در پاسخ به سوال وایر شمع چیست؟ میتوان گفت وایر شمع یک نوع سیم است که جریان برق را از کوئل به شمع می‌رساند. این قطعه در خودروهای جدید حذف شده و با نصب کوئل روی سر شمع، جریان مستقیما به شمع منتقل می‌یابد.

ویژگی‌های وایر:

درون وایرها از جنس سیلیکون با دوام و بیرون آنها از پلاستیک ساخته شده است. وایرها از یک سمت به کوئل متصل می‌شوند که در محل اتصال دارای یک محافظ هستند. وجود این محافظت مانع از ورود رطوبت می‌شود. ورود رطوبت به شمع یا کوئل می‌تواند عملکرد آنها را مختل کند و حتی باعث شود خودرو روشن نشود.


انواع وایر شمع در خودرو:

وایرها دارای انواع مختلفی هستند که عبارت‌انداز:

وایر سیمی:

در وایرهای سیمی جنس رسانا از مس یا فولاد ساخته شده که مقاومت بالایی دارند. اما به دلیل میزان رسانایی این دو فلز انتقال جریان برق همراه با نویز همراه است. به همین علت امروزه از این نوع وایرها استفاده نمی‌شود.چراکه نوسانات و نویزها می‌تواند در عملکرد ECU اختلال ایجاد کند.

وایر ابریشمی:

این نوع وایر از جنس سیلیکون ساخته شده و از یک لایه‌ی ابریشمی هم برای کاهش نویز و پازایت استفاده شده است. ویژگی مثبت این نوع وایر کاهش میزان نویز و پارازیت است اما به دلیل مقاومت زیاد، جریان برق با ولتاژ مناسب منتقل نمی‌یابد.

وایر بوبین‌دار:

وایر بوبین دار از جنس نیکل یا کروم ساخته شده است. همچنین این وایر دارای الیافی برای کاهش نویز، بوبین نویزگیر و لایه‌ی عایق سیلیکونی است. مقاومت پایین رسانای این نوع وایر و وجود نویزگیرها باعث شده که جریان برق بدون افت به شمع منتقل شود. به همین علت امروزه، این نوع وایرها بیشترین استفاده را دارند.

طول عمر وایر شمع چقدر است؟

علایم خرابی وایر شمع

به صورت کلی نمی‌توان عدد دقیقی برای طول عمر این قطعه تعیین کرد. جنس و کیفیت قطعه، میزان حرارت از موتور به وایر و میزان جریان برق عبوری از وایرها بر تعیین عمر این قطعه موثر هستند.

برای افزایش طول عمر وایرها می توان اقداماتی انجام داد که در ادامه به مهمترین آنها می‌پردازیم:

  • از خم کردن یا شکستن وایرها خودداری کنید.
  • حتما از وایرهای با کیفیت و استاندارد استفاده نمایید.
  • از ایجاد تماس هر جسم تیز یا برنده با وایرها خودداری کنید.
  • از بریدن یا جداکردن روکش وایر خودداری کنید.


همچنین بخوانید: علایم خرابی پمپ بنزین در خودرو


علایم خرابی وایر‌های شمع

در بخش‌های قبلی بررسی کردیم که وایر شمع چیست و از چه جنسی ساخته شده است. اما در این بخش به علایم خرابی این قطعه میپردازیم. گرچه وایرها قطعات ساده ای به نظر می‌رسند اما خرابی آنها می‌تواند در عملکرد کلی موتور اختلال ایجاد کند به صورتی که خودرو ریپ بزند یا خاموش شود.

  • کاهش قدرت موتور
  • ریپ زدن موتور و لرزش‌های بیش از حد در آن
  • افزایش دمای موتور به دلیل افزایش فشار وارده به آن
  • روشن شدن چراغ چک در خودرو
  • علایم ظاهری روی وایر مثل ترک خوردگی یا شکستگی

خرید وایر شمع با کیفیت

وایر شمع از قطعاتی است که باید به کیفیت آن توجه داشت چرا که استفاده از قطعات بی کیفیت می‌تواند در عملکرد خودرو اختلال ایجاد کند و باعث ایجاد هزینه مجدد و اتلاف زمان شود. وایر شمع برند سام پارت، یک قطعه با کیفیت و اصالت است که برای تهیه‌ی آن می‌توانید به نمایندگی‌های سام پارت مراجعه کنید یا با تلفن‌های مندرج در پابرگ سایت تماس حاصل فرمایید.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.