آشنایی با پمپ ترمز و علایم خرابی آن

علایم خرابی پمپ ترمز

اگر به دنبال دانستن نشانه و علایم خرابی پمپ ترمز هستید، در این مقاله همراه سام پارت باشید. ما ابتدا به معرفی پمپ ترمز می‌پردازیم و نحوه‌ی عملکرد و وظایف آن را بررسی می‌کنیم سپس به سراغ دلایل و علایم خرابی این قطعه می‌رویم.

پمپ ترمز چیست و چه وظایفی دارد؟

پمپ ترمز و روغن ترمز از بخش‌های اصلی سیستم ترمز در خودرو هستند. زمانی که شما پای خود را روی پدال ترمز قرار می‌دهید، نیروی مکانیکی موجود در ترمز توسط پمپ، تقویت شده و در مرحله‌ی بعدی به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

در واقع پمپ ترمز وظیفه دارد نیروی مکانیکی را به نیروی هیدرولیکی تبدیل کند و مانع از حرکت چرخ‌ها شود. پمپ ترمز از قطعات مختلفی مثل مخزن روغن، سوپاپ کنترل فشار، مجموعه پیستون، فنر برگشت دهنده و سوپاپ مرکزی تشکیل شده است.

نحوه عملکرد سیستم ترمز در خودرو

سیستم ترمز از بخش‌هایی همچون پدال ترمز، بوستر مکشی و پمپ ترمز تشکیل شده است. زمانی که راننده روی پدال ترمز فشار وارد می‌کند، این نیروی مکانیکی از پدال به بوستر مکشی و از آنجا به پمپ ترمز منتقل می‌شود.

پمپ ترمز ۳ وظیفه اصلی دارد:

  • نیروی مکانیکی را دریافت و به نیروی هیدرولیکی تبدیل کند.
  • نیروی هیدرولیکی را تقویت کند.
  • نیروی تقویت شده را به چرخ‌ها منتقل کند و مانع از ادامه حرکت چرخ‌ها شود.

همچنین بخوانید: علایم تمام شدن لنت ترمز خودرو

انواع پمپ ترمز

پمپ ترمز به دو صورت تک مداره و دو مداره موجود است.

  • پمپ ترمز تک مداره: این مدل دارای یک سیلندر است که فشار روغن به چرخ انتقال می‌یابد.
  • پمپ ترمز دو مداره: این مدل دارای دو سیلندر است که فشار ناشی از روغن به ۴ چرخ منتقل می‌شود.

امروزه به علت توجه به افزایش امنیت خودروها از پمپ ترمزهای دو مداره استفاده می‌شود و میتوان گفت که نوع اول (تک مداره) دیگر تولید نمی‌شود. زیرا در مدل تک مداره از یک مدار برای انتقال نیروی هیدرولیکی به چرخها استفاده می‌شود و در صورت بروز هر گونه نقصی در این مدار، نیرو به ۴ چرخ منتقل نمی‌شود.

اما در مدل دو مداره با بروز نقص در یکی از مدارها فشار هیدرولیکی به کلی ازبین نمی‌رود و یکی از چرخ‌های جلو یا عقب به درستی مهار می‌شوند.


علایم خرابی پمپ ترمز

نشانه های خرابی پمپ ترمز

تا به اینجای مقاله متوجه شدیم پمپ ترمز چیست و چه وظایفی بر عهده دارد. اما اگر روزی این قطعه دچار نقص شود این خرابی با چه علایمی همراه است؟ در ادامه به مهمترین علایم خرابی پمپ ترمز می‌پردازیم.

عدم عملکرد ترمز

در صورتی که پمپ ترمز به صورت کامل از کار بیفتد یا نقص جدی داشته باشد، نیروی مکانیکی پدال به درستی تبدیل و انتقال نمی‌یابد و سیستم ترمز با مشکل شدیدی مواجه می‌شود. البته این موارد معمولا به صورت یکباره ایجاد نمیشود و با کمی دقت می‌توان سریعتر متوجه نقص اولیه پمپ ترمز شد.

کشیده شدن خودرو به طرفین

گاها مشاهده می‌کنیم که با فشار پدال ترمز، خودرو تعادل مناسبی ندارد و به سمت چپ یا راست کشیده می‌شود. در این زمان باید موارد مختلفی مثل پمپ ترمز، سلامت لاستیک‌ها یا لنت ترمز بررسی شود. پس میتوان اینگونه بیان کرد که خرابی پمپ ترمز یکی از علل کشیده شدن خودرو به طرفین است.


تغییر در نحوه جابه‌جایی پدال ترمز

معمولا با بروز مشکل در پدال ترمز، نحوه‌ی جا به جایی پدال متفاوت خواهد بود. معمولا در این زمان ترمز در نقطات پایین‌تر از حرکت پدال عمل می‌کند و خیلی دقت بالایی ندارد.

افزایش طول عمر پمپ ترمز

اگر به دنبال روشی هستید که پمپ ترمز خودرو عمر بیشتری داشته باشد، بهترین کار استفاده از قطعه با کیفیت است. استفاده کردن از لوازم یدکی با اصالت و با کیفیت می‌تواند باعث شود خودرو کمتر دچار نقص شده و در زمان و هزینه‌ی شما صرفه جویی شود.

پمپ ترمز برند سام پارت از بهترین و با کیفیت‌ترین پمپ‌ترمز‌هایی موجود در بازار است که می‌تواند تا مدت‌ها شما را از خرید پمپ ترمز جدید، بی نیاز کند. برای سفارش این قطعه به صورت عمده با شماره مندرج در پابرگ سایت تماس حاصل فرمایید.

.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.