چرا ماشین صدا میده؟!

خیلی وقتها عیب و ایرادات خودرو ، خودش را با ایجاد سروصداهای مختلفی نشان می دهد. در اینجاست که عیب یابی خودرو از روی صدای ماشین اقدام با ارزشی خواهد بود. کافی است شمامحل ایجاد سرو صدای ماشین را شناسایی کرده و با مراجعه هرچه سریعتر به تعمیرگاه و یا نشان دادن خودرو به فرد متخصص و عیب یابی خودرو مانع از شدت گرفتن مشکل و در نتیجه هزینه های بیشتر برای تعمیر اتومبیل‌تان شوید.

عیب یابی خودرو از روی صدا

1.صدایی که در هنگام چرخاندن فرمان می‌شنوید:

اگر زمانی‌که پارک کرده‌ایدو هنوز موتور روشن است، با چرخاندن فرمان به چپ و راست صدایی شبیه ناله از آن می‌شنوید.احتمالا سطح مایع هیدرولیک فرمان پایین آمده است. این صدای ماشین به سادگی با اضافه‌ کردن مایع هیدرولیک رفع می‌شود. بااین‌حال بررسی کنید که آیا مایع با گذشت زمان مصرف شده است یا اینکه نشتی دارد. درصورتی‌که نشتی داشت باید نزد مکانیک بروید.

صدای ماشین (صدایی که در حین چرخاندن ماشین میشنوید)

2.صدای جیغ‌ مانند پس از روشن‌ کردن خودرو:

اگر پس از روشن ‌کردن خودرو صدایی جیغ ‌مانند می‌شنوید که پس از گرم‌ شدن خودرو از بین می‌رود، مشکل از تسمه دینام است. اگر این تسمه را تعویض کردید و صدای ماشین قطع نشد، ممکن است تنسیونر (تنظیم‌کننده کشیدگی تسمه)آن فرسوده شده باشد. برای اینکه مطمئن شوید، درهنگامی‌که موتور دارد کار می‌کند، روی تسمه دینام آب اسپری کنید. مواظب باشید آب روی خودتان نپاشد. اگر صدای ماشین قطع شد، تسمه دینام فرسوده است. موتور را خاموش کنید و تسمه را بررسی کنید که جایی از آن پارگی یا ترک دارد یا خیر.

3.صدای کلیک کلیک در هنگام دور زدن:

اگر در هنگام دور زدن یا گاز دادن صدای کلیک کلیک می‌شنوید، پلوس خودرو ایراد پیدا کرده است. ممکن است سرپلوس یا میله آن مشکل داشته باشد. اگر فرمان را به سمت راست می‌چرخانید این صدای ماشین را می‌شنوید، میله سمت راست مشکل دارد و بالعکس. شاید هم این نوع صدای ماشین به دلیل میله رابط چرخ و فرمان باشد که شل شده است. این مورد را سریعا به مکانیک نشان دهید، زیرا خطرناک است و ممکن است در هنگام رانندگی نتوانید به‌راحتی خودرو را کنترل کنید.

4.صدایی که در دست‌انداز یا عبور از سرعت‌گیر می‌شنوید:

اگر درهنگام عبور از سرعت‌گیرها یا دست‌اندازهای جاده صدایی شبیه بنگ، صدای ساییدگی، جیرجیر یا می‌شنوید،مشکل به میل موج‌گیر یا بوش‌های دو سر آن برمی‌گردد. اگر صدای ماشین این‌طور باشد معمولا باید هنگام رانندگی احساس کنید سیستم تعلیق خودرو سست است و خودرو تعادل ندارد. توصیه می‌کنیم هنگام تعویض، میل موج‌گیر و بوش‌ها را همزمان عوض کنید. گاهی ممکن است این صدای ماشین به‌دلیل فرسودگی کمک‌فنر و اجزا، بوش طبق یا قطعات استرات بار باشد.

صدای ماشین (صدایی در دست انداز)

5.صدای کمپرس سیلندر:

اگر واشر سرسیلندر از بین رفته باشد، هنگام اشتعال یک سیلندر به سیلندر کناری سرایت می‌کند و قدرت موتور کم می‌شود. اگرعیب یابی خودرو از کمپرس سیلندر باشد، صدای ماشین واضح است و متخصصان به راحتی آن را تشخیص می‌دهند.

6.شنیده شدن صدای پیس پیس:

اگر صدای پیس پیس در خودرو به گوشتان خورد لوله وکیوم و سیستم خنک کننده را بررسی کنید. سیستم خنک کننده موتور که وظیفه متعادل نگه داشتن دمای موتور را دارد و در صورت آسیب باعث ایجاد صدای ماشین می‌شود ومصرف سوخت خودرو را نیز افزایش می‌دهد.

7.سر و صدای گیربکس در هنگام تعویض دنده (گیربکس دستی):

این مشکل قطعاً مربوط به کلاچ است. کلاچ از بین رفته و یا نیاز به تنظیم دارد. البته احتمال مشکل بزرگ تر در گیربکس هم به جای خود باقی است.منظور تیز کردن دنده ها، کچل کردن دنده ها، از بین رفتن دنده برنجی ها، نشتی و کمبود واسکازین گیربکس و دیگر عوامل خرابی گیربکس می باشد.

8.صدای هیس هیس یا جلزوولز زیر درب موتور:

اگر هنگام خاموش کردن پیشرانه این صدای ماشین شنیده شد، حتماً جایی نشتی وجود دارد.مایع خنک کننده (آب و ضدیخ) و یا روغن از جایی روی محل های داغ پیشرانه خودرو مثل مانیفولد اگزوز نشت می کند که نتیجه آن جوش آوردن موتور خواهد بود. در حالت دیگر لوله مکش (وکیوم) جایی نشتی دارد که باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود.

9.صدای خفیف و بم یا زوزه در زیر خودرو:

عوامل مختلفی می توانند منجر به تولید این صدای ناهنجار در خودرو شوند. اگر با تغییر در شتاب خودرو صدای ماشین نیز تغییر می کند احتمالاً دیفرانسیل نیاز به روغن دارد؛ گیربکس مشکل پیدا کرده، سیبک ها پوسیده شده اند و یا بلبرینگ چرخ ها مشکل پیدا کرده اند. مشکل صدای ماشین این است که در زیر خودرو تشدید شده و پژواک پیدا می کنند در نتیجه تشخیص درست منبع آن ها کمی مشکل است.

10.صدای ترکیدن (صدای انفجار ریز و سریع) در محفظه موتور (پیشرانه):

عوامل متعددی می توانند در ایجاد این صدای ماشیننقش داشته باشند، خصوصاً موقعی که با وقفه های موتور ترکیب می شوند. موارد مختلفی در چنین موقعیتی می بایست بررسی شوند از جمله: مشکل در سیستم جرقه زنی، گرفتگی فیلتر بنزین، شمع های کثیف یا فرسوده، وایر شمع های آسیب دیده و یا کاتالیزور اگزوز خراب است.

11.صدای انفجار از اگزوز:

اگزوز خودرو وظیفه خارج‌ کردن دود ناشی از احتراق سوخت در موتور خودرو را دارد. اگر لوله اگزوز فرسوده شده باشد، زنگ زده و نشتی پیدا می‌کند. اگر صدایی مانند انفجار از ماشین شنیدید و بوی دود اگزوز را حس کردید با عیب یابی خودرو مشکل از اگزوز است.

صدای ماشین (صدای انفجار از اگزوز)

12.صدای ضربات آهسته و پیوسته یا کلیک در محفظه موتور:

شایع ترین علت این مشکل کمبود روغن در موتور است که می تواند به راحتی برطرف شود. نخست میزان روغن موتور خودرو را بررسی کنید. اگر میزان روغن موتور به اندازه است پس عامل مشکل از دست رفتن فشار روغن جایی در سیستم روغن رسانی است. همچنین عامل دیگر می تواند گرفتگی حاصل از تجمع آلودگی ها داخل سیستم باشد. اگر مشکل مربوط به روغن نباشد پس حتماً از میل سوپاپ ها است. احتمالاً سوپاپ ها نیاز به تنظیم دارند و یا اهرم ها دارای گیر هستند.

نتیجه: عیب یابی خودرو از روی صدای ماشین نکته ای است؛که توجه به آن می‌تواند، خودرو را از آسیب های جدی بعدی محافظت کند. عیب یابی خودرو از روی صدای ماشین یک تکنیک در مکانیکی خودرو است، با آگاهی از این که دلیل صدای ماشین چیست؟ امکان رفع عیب در قطعه مورد نظر فراهم آمده و از آسیب به قسمت‌های دیگر ماشین جلوگیری می‌شود. پیدا کردن ایراد اولین گام در رفع آن است، عیب یابی خودرو از روی صدا، دقیقا یافتن ایراد و مشخص کرد قطعه معیوب در خودرو است، صداهای ایجاد شده در خودرو به صورت ‌های مختلف می باشد در این متن علاوه بر بررسی تاثیر عیب یابی خودرو در نگهداری درست آن به انواع این صداها اشاره می گردد.

نظرات و دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.